තමන්ගේ ශරීරය ගැන සැලකිලිමත් වන අය බොහෝ විට හානිකර ආහාර සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආහාර සමඟ ආදේශ කිරීමට උත්සාහ කරනවා. නමුත් අවස්ථා ගණනාවකදී, ඒ ආදේශක අපව සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආහාරවලට සමීප කරවන්නේ නැත. ඔබට ‘පිරිසිදු’ ආහාර අනුභව කිරීමට අවශ්‍ය නම් නොසලකා හැරිය යුතු ආහාර ගැන වඩා හොඳ නීති රීති ලැයිස්තුවක් අද අපි ඉදිරිපත් කරනවා.

ඇපල් යුෂ වීදුරුවක් කෝක් සඳහා සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආදේශකයකි
ඇපල් යුෂ කොතරම් හෙඳ ද ගුණදායක ද යැයි ඔබ දන්නවා නම් එය ‘හානිකර’ කෝක් වලට වඩා සෞඛ්‍ය සම්පන්න යැයි අපි පහසුවෙන් විශ්වාස කරනවා. ඇත්ත වශයෙන්ම, ඇපල් යුෂ වල කෝක් වලට වඩා කැලරි කිහිපයක් අඩංගු වේ. ඔබ ඔබේ ආහාර වේල ගැන සැබවින්ම සැලකිලිමත් වන්නේ නම්, පිරිසිදු ජලය පානය කර ඇසුරුම් කළ යුෂ සහ සිසිල් බීම යන දෙකම ඉවතලන්න.

තම්බා ගත් එළවළු පිසින ලද ඒවාට වඩා සෞඛ්‍ය සම්පන්නයි
සමහර තම්බා ගත් එළවළු නැවුම් ඒවාට වඩා හොඳ බව පෙනේ. නිදසුනක් ලෙස, තම්බා ගත් කැරට් වල වැඩි කැරොටිනොයිඩ් අඩංගු වන අතර, ඉස්ටුවක් හෝ තැම්බූ තක්කාලි වල වැඩි ලයිකොපීන් ඇති අතර එය ඔබේ සෞඛ්‍යයට යහපත් වේ. මින් අදහස් කරන්නේ ඔබ තැම්බූ එළවළු පමණක් අනුභව කළ යුතු බව නොවේ.

සෝයා සෝස් සඳහා ලුණු සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආදේශකයකි
පෝෂණවේදීන් උපදෙස් දෙන්නේ ලුණු වෙනුවට සෝයා සෝස් තෝරා ගැනීමට එරෙහිව ය. එසේ නොමැති නම්, චීන අවන්හලකට එක් වරක් යෑමෙන් පමණක් ඔබ නොදැනුවත්වම දිනපතා ලුණු මාත්‍රාවක් පරිභෝජනය කළ හැකිය. එවැනි ආදේශකයක් සෞඛ්‍ය සම්පන්න යැයි විශ්වාස කරනවාට වඩා ඔබේ ආහාරයට ලුණු ස්වල්පයක් එකතු කිරීම හොඳය.

සීනි වෙනුවට මී පැණි
ඔබේ රූපයට සහ ඔබේ සෞඛ්‍යයට සීනි නරක බව කවුරුත් දනිති, එබැවින් අපි පැණි රස අවශ්‍ය සෑම දෙයකටම මී පැණි එකතු කිරීම ගුණදායක ය. ඇත්ත වශයෙන්ම, මී පැණි වල සීනි වලට වඩා කැලරි අඩංගු වේ.

වියළි පලතුරු හොඳම කෑම වේ
වියළීමේ ක්‍රියාවලිය නිසා පලතුරු වල විටමින් හා ප්‍රතිඔක්සිකාරක වලින් 80% ක් පමණ අහිමි වේ. මෙයින් අදහස් කරන්නේ නැවුම් පලතුරු සුලූ කෑමක් ලෙස ගැනීම වඩා හොඳ බවයි. සමහර වංක නිෂ්පාදකයින් එයට මිහිරි සිරප් එකතු කිරීම නිසා වියළි පලතුරු භයානක ය. එමඟින් එහි ප්‍රයෝජනය තවත් අඩු වේ.

පොප්කෝන් සෞඛ්‍ය සම්පන්න නොවේ
උණුසුම් වාතය තුළ පිසින ලද පොප්කෝන් සෞඛ්‍ය සම්පන්න සහ ප්‍රයෝජනවත් ආහාරයක් බව විද්‍යාඥයින් ඔප්පු කර ඇත. පොප්කෝන් කෝප්පයක ඕනෑම පලතුරක් හෝ එළවළු වර්ගයක් මෙන් පොලිපෙනෝල් ලෙස හඳුන්වන ප්‍රතිඔක්සිකාරක මෙන් දෙගුණයක් පමණ අඩංගු වේ. එපමණක් නොව, පොප්කෝන් වල තන්තු අඩංගු වන අතර එය ඔබේ සෞඛ්‍යයට ඉතා හොඳය. ඇත්ත වශයෙන්ම, ඔබ එය බාල්දි බරින් අනුභව නොකළ යුතුය, නමුත් සාමාන්‍ය පොප්කෝන් කෝප්පයක් විශිෂ්ට කෑමක් බවට පත්විය හැකිය.

චීස් යනු ආහාර වේලක් ගන්නා අයගේ ලොකුම සතුරා ය
බොහෝ ආහාර වේලයන්ට සඳහන් වන්නේ චීස් මේදය හා කැලරි විශාල ප්‍රමාණයක් අඩංගු බැවින් ඔබට එය අමතක වනු ඇති බවයි. කෙසේ වෙතත්, චීස් වෙනත් බොහෝ නිෂ්පාදන වලට වඩා කැල්සියම් ඇති බැවින් ඔබට ප්‍රධාන ආහාර වේලෙහි පවා එය අනුභව කළ හැකිය. මේද සමුච්චය වීම වළක්වන සහ බර අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වන ලිනොලෙයික් අම්ලය ද චීස්වල අඩංගු වේ.

මත්පැන් ඕනෑම ප්‍රමාණයකට හානිකර ය
සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආහාර මිථ්‍යාවක් පවසන්නේ මත්පැන් ඔහුගේ හෝ ඇයගේ සෞඛ්‍යය ගැන සැලකිලිමත් වන පුද්ගලයෙකුගේ ජීවිතයෙන් මකා දැමිය යුතු බවයි. කෙසේ වෙතත්, වයින් වලද ප්‍රයෝජනවත් අංග තිබේ. නිදසුනක් වශයෙන්, රතු වයින් වල ඔබේ රුධිර නාල වලට සහාය වන පොලිපෙනෝල් විශාල ප්‍රමාණයක් අඩංගු වේ. එක් වීදුරු රීතියකට ඇලී සිටීමට අමතක නොකරන්න.

සෞඛ්‍ය සම්පන්න තෙල් ඕනෑම ආහාරයක් වඩා හොඳ කරයි
පොල්තෙල්, ලිනන් තෙල්, වට්ටක්කා තෙල් ආදි මේ සියල්ල සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආහාර වේලක් සඳහා මිනිසුන්ට ජීවිත කාලය පුරාම හවුල්කරුවන් වී ඇත. බොහෝ අය සිතන්නේ නැතිව ආහාර පිසීමේදී ඒවා භාවිතා කරයි. එහෙත් මෙහි ඇල්ලීමක් හා භයානක එකක් තිබේ. නිදසුනක් ලෙස ලිනන් තෙල් අසංතෘප්ත අම්ල විශාල ප්‍රමාණයක් රත් වූ විට විෂ සහිත වේ. සමහර තෙල් පරිභෝජනය කළ යුත්තේ අමු ලෙසටය.

මේද රහිත නිෂ්පාදන සෞඛ්‍ය සම්පන්න වේ
බොහෝ අය බර අඩු කර ගැනීම සඳහා එතරම් බැරෑරුම් ලෙස සලකන්නේ ඔවුන් මේදය රහිත ආහාර පමණක් තෝරා ගන්නා බැවිනි. ඇත්ත වශයෙන්ම එය නිත්‍ය නිෂ්පාදනවලට වඩා කැලරි සහිත විය හැකිය.

මේ ගැන සිතා බලන්න. ආහාරයට එහි රසය ලබා දෙන මේදය ඉවත් කළහොත් ඔබට එය යමක් වෙනුවට ආදේශ කළ යුතුය. මීට අමතරව, එවැනි ආහාර වල විටමින් හා ප්‍රයෝජනවත් මූලද්‍රව්‍යයන් අඩු වේ. උදාහරණයක් ලෙස, සියලුම කිරි නිෂ්පාදනවල මේද-ද්‍රාව්‍ය විටමින් D, E, A සහ A අඩංගු වේ. එබැවින් මේද නැත. විටමින් නොමැත.