මානසික ආතතිය බොහෝ ගැටලුවලට හේතුවක් විය හැක. නිදසුනක් වශයෙන්, සමීක්ෂණයකට අනුව මානසික ආතතියෙන් පෙළෙන පුද්ගලයින්ගෙන් 37% ක් පවසන්නේ තනිකමක් දැනෙන බවයි. නමුත් ඔයාගේ මනස සන්සුන් කර ගැනීමට මෙන්ම සිතේ ඇතිවන අවුල් ජය ගැනීමට නොහැකි වන විට යෝගා මෙය කිරීමට හොඳ ක්‍රමයක් විය හැක. ඔයා මීට පෙර කිසි දිනෙක යෝගා නොකළද මානසික ආතතිය දුරලීම සඳහා සරල නමුත් ඵලදායි ඉරියව් තිබෙනවා.අපි ඔයාට යෝගා ඉරියව් කිහිපයක් පුහුණු කරන අතරම ඔයාගේ මනස සැහැල්ලු කර ගත හැකි පහසු ඉරියව් කිහිපයක් බෙදා ගැනීමටත් කැමැතයි.

1. ඊගල් සීල්

භාවනා කරනවා වගේම ඔයාට රාජාලි මුද්‍රාව තබා ගනිමින් පුහුණු විය හැක. එමනිසා එය කොපමණ කාලයක් රඳවා තබා ගත යුතුද යන්න පිළිබඳව නිශ්චිත කාලයක් නොමැත. මෙම ඉරියව්ව ඔයාගේ මනස අධික ලෙස අවුල් වී ඇති විට එය නිරාකරණය කිරීමට සහ හික්මවීමට උපකාරී වෙනවා. ඔයාගේ අල්ල ඉහළට වන්නට තබා ගන්න.ඔයාගේ දකුණු අත වම් අතට උඩින් කතිර ලකුණක් සේ තබා ගන්න.ඔයාගේ මාපටැඟිල්ල අල්ලා ගන්න. අත් හොදින් දිගහැර තබා ගනිමින් ඇඟිලි දිගු කරන්න.

2. සුපින් කෝර් පෝස්

සුපින් යෝගා කෙළින් වැතිර සිට කළ යුතුයි. එය ආතතිය මුදා හැරීමට සහ නම්‍යශීලී බව ප්‍රවර්ධනය කිරීමට විශිෂ්ටයි.ඔයාගේ පිට පැත්ත බිමට සිටින සේ වැතිර සිටින්න. ඔයාගේ දෑත් මුහුණ දෙපසට වන්නට දිගහැර තබා ගන්න.දණහිස් නමා ඔයාගේ ඉණට උඩින් ගෙන යන්න. හොදින් හුස්ම ගන්න. ඔයාගේ වම් පාදය දිගු කරන්න. ඔයාගේ දෑත් ඉහළට ඔසවන්න. තත්පර 15 ක් වම් පාදය ඉහළින් තබාගෙන පිටුපස කොටස එලෙසම තබා ගන්න. දැන් කකුල් මාරු කරන්න.

3. කැට් ටෙයිල්

කැට් ටෙයිල් යනු කොඳු ඇට පෙළ වටා ඇති ආතතිය මුදා හැරීමට උපකාරී වන යෝගා ක්‍රමයකි. ඊට අමතරව, අවුල් සහිතව සිටින විට ඊට එරෙහිව සටන් කිරීමටද සුදුසුයි. කෙළින් වැතිරෙන්න. ඔයාගේ උකුල පෙදෙස ටිකක් දකුණට හරවන්න. දකුණු දණහිස පපුව දෙසට ඇදගෙන ශරීරයේ වම් පැත්තට ගෙන යන්න. එය සෙමින් කරන්න. වම් දණහිස නමන්න. දැන් වම් පාදය පපුව දෙසට ගන්න. ඔයාගේ දකුණු අතෙන් වම් වළලුකර අල්ලා ගන්න.මිනිත්තු 5 ක් මේ ආකාරයට රැඳී සිට පැති වෙනස් කරන්න.

4. මෙල්ටින් හාට්

මෙල්ටින් හාට් ඉරියව්ව මගින් ඔයාගේ හදවත සහ පපු ප්‍රදේශය ප්‍රාණවත් කර මුළු ශරීරයම සන්සුන් කරයි. ඉහත රූපයේ ආකාරයට ආරම්භ කරන්න. ඔයාගේ දණහිස්වල යම් වේදනාවක් දැනෙනවා නම් ඊට යටින් බ්ලැන්කට් එකක් තබා ගන්න. ඔයාගේ දෑත් ඉදිරියට ඇදගන්න. ඉණ දණහිසට ඉහළින් තිබිය යුතුයි. මෘදු ලෙස ඔයාගේ පපුව පැදුර දෙසට ගෙන යන්න. මෙම ඉරියව්වෙන් විනාඩි 3 සිට 5 දක්වා කාලයක් රැඳී සිටින්න.

5. ස්ටෑන්ඩින් ෆෝර්වර්ඩ් බෙන්ඩ්

ස්ටෑන්ඩින් ෆෝර්වර්ඩ් බෙන්ඩ් ඉරියව්ව මගින් ඔයාගේ ඇඟිලි තුඩු අවදි කරවන අතර ඔයාගේ මනස සන්සුන් කරයි. කලවා සහ දණහිස් ශක්තිමත් කිරීමට ද එය උපකාරී වෙනවා.කලවා කෙලින් තබා සිටගන්න. ඉන්පසු ඉණ මත අත් තබාගෙන කෙළින් සිටගෙන සිටින්න.ආශ්වාස කරන්න. හුස්ම ගන්නා අතරතුර සෙමින් කකුල දෙසට නැමීමට පටන් ගන්න. ඕනෑම ආතතියක් පිට පැත්තට දැනෙන්නට දී දණහිස් නමන්න. හිස තදින් එල්ලීමට ඉඩ දෙන්න. දෑත් සෙම්න් එල්ලීමට දී වැලමිටට ප්‍රතිවිරුද්ධ පැතිවලින් අල්ලා ගන්න. එය සුවපහසු යැයි හැඟේ නම් අත් අත් තද කළ හැක. සෙමින් තරමක බර ඔයාගේ පාද දෙසට යොමු කරන්න. ඔයාගේ ඇඟිලි තුඩු වල වේදනාව ඔයාට දැනිය යුතුයි.තත්පර 30 සිට මිනිත්තුව දක්වා කාලයක් එම ඉරියව්වෙහි රැඳී සිටින්න. ඉණ මත දෑත් තබාගෙන දණහිසට වන්නට මඳක් නැමෙන්න. නැගී සිටීමට හුස්ම ගන්න.

6. හැපි බේබි

හැපි බේබි ඉරියව්ව මගින් ඔයාගේ මනසට සාමය ගෙන දෙන අතරම අභ්‍යන්තර ඉකිළි දිගු කර පිටුපසට වන්නට උපකාරී වෙනවා. එය කොඳු ඇට පෙළ දිගු කරන අතර අත් සහ උරහිස් ශක්තිමත් කරයි.කෙලින් වැතිර සිටින්න. දණහිස් නමා කිහිලි දෙසට ගෙන යන්න. ඔයාගේ දෑතින් පාද අල්ලා ගන්න. ඔයාගේ කකුල් වල යටි පතුල දෑතින් අල්ලා ගත යුතුයි. කකුලේ ඇටය බිමට ලම්බක විය යුතුයි. ඔයාගේ තට්ටම බිමට තද කර ඇති බවට වග බලා ගන්න. තත්පර 45 සිට 60 දක්වා කාලයක් මෙම ඉරියව්වෙහි රැඳී සිටින්න. දණහිස් නිදහස් කරන්න. 3-5 වතාවක් නැවත නැවත කරන්න.

7. හම්බල් වැරියර්

අභ්‍යන්තරයට අවධානය යොමු කිරීමට අමතරව හම්බල් වැරියර් ඉරියව්ව මගින් උරහිස් දිගු කිරීමට, කකුල් ශක්තිමත් කිරීමට සහ ආහාර දිරවීම උත්තේජනය කිරීමට උපකාරී වෙනවා. දකුණු කකුල ඉදිරියෙන් තබා කෙළින් නැගී සිටින්න. ඔයාගේ දකුණු කකුලෙන් පියවර 1 සිට දක්වා සෙමින් ගමන් කරන්න. ඉකිළි විවෘතව තබා ගැනීම සඳහා වම් පාදයේ ඇඟිලි තරමක් දකුණට හරවන්න. ඔයාගේ පිටුපසට වන්නට දෑත් එකතු කර ගන්න. ආශ්වාස කරන්න. හුස්ම ගන්නා අතරතුර මෘදු ලෙස ඉදිරියට යන්න. ඔයාගේ දකුණු උරහිස ඔයාගේ දකුණු කකලෙන් තල්ලු කළ යුතුයි.ඔයා කැමති තාක් කල් මෙම ස්ථානයේ රැඳී සිටින්න.

8. ගෝඩ්ඩස් පෝස්

ගෝඩ්ඩස් ඉරියව්ව මගින් සංසරණය වැඩි කරයි. ඔයාගේ මනස සැහැල්ලු කර ගැනීමටද උපකාරී වෙනවා. ඔයාගේ කලවා පෙදෙස දුරින් කෙළින් තබා ගනිමින් සිටගෙන සිටින්න. ඔයාගේ පාද අංශක 45 ක කෝණයක් ඇති වන පරිදි තබා ගනිමින් ඇඟිලි සහ විලුඹ හරවන්න. ඔයාගේ දණහිස් නමා ඉණ පහත් කරන්න.ඔයාගේ දෑත් දිගු කර පිටුපස මාංශ පේශින් සක්‍රීය කරන්න.ඔයාගේ කොඳු ඇට පෙළ දිගු කර තබා ගන්න. තත්පර 30 සිට මිනිත්තුවක් දක්වා කාලයක් මෙම ඉරියව්වෙහි රැඳී සිටින්න.

ඔයා සාමාන්‍යයෙන් කොපමණ වාර ගණනක් යෝගා පුහුණු කරනවාද? මානසික ආතතිය දුරු කිරීමට ඔයාට උපකාරි වන්නේ කුමක්ද? ඔයා කැමතිනම් ඔයාගේ අත්දැකීම් පහතින් අප සමඟ බෙදා ගන්න.