මුළු ලෝකයම අගය කරන විශිෂ්ට කෘතියක් නිර්මාණය කිරීමට පෙර ස්වයං සැකයේ හා ශෝකයේ චක්‍රයකට කොටු වී සිටින ඔවුන්ගේම සිතුවිලි වලින් පීඩා විඳින වධහිංසා කලාකරුවෙකුගේ රූපය ඒකාකෘති ආකාරයකි.
එය ඇදහිය නොහැකි අතිශයෝක්තියක් සේ පෙනෙන්නට ඇති අතර, නිසැකවම මෙම විකට රූපය ජනප්‍රිය සංස්කෘතිය තුළ අධික ලෙස භාවිතා කර ඇත, නමුත් පෙනෙන පරිදි එය එතරම් දුරට ලබා ගත නොහැකි විය හැකිය. නිර්මාණාත්මක දක්ෂතා සහ කාංසාව අතර සම්බන්ධය ඔබ සිතනවාට වඩා සමීප බව මෑත පර්යේෂණවලින් පෙනී යයි.

ඔබ නිර්මාණශීලී දක්ෂයෙක් විය හැකිද? බොහෝ විට විය හැකිය.-අප සියල්ලන්ගෙම සමහර විට අපව කනස්සල්ලට පත් කරන දේවල් තිබියදීත්, අපගෙන් සමහරෙක් බොහෝ දෙනාට වඩා අපගේ කනස්සල්ලට පත්ව සිටිනවා. ඔබ නිරන්තරයෙන් ගැටලුවක් අධිතක්සේරු කරන පුද්ගලයෙක් නම්, හෝ ඔබ බොහෝ විට කාංසාව ආශ්‍රිත හැසිරීම් අත්විඳින්නේ නම්, ශුභාරංචිය නම්, ඔබට බොහෝ විට නිර්මාණශීලිත්වය සඳහා ඉහළ ධාරිතාවක් ද ඇති බවය.

දැන් (අව්‍යාජ සිත් ඇදගන්නාසුළු) විද්‍යා කොටස සඳහා.-ලන්ඩනයේ කිංග්ස් කොලේජ් හි පර්යේෂකයෝ සොයා ගත් පරිදි, අපගේ තර්ජනය පිළිබඳ සංජානනය පාලනය කරන මොළයේ කොටසක් තුළ කරදරකාරයින්ට ඉහළ මට්ටමේ ක්‍රියාකාරිත්වයක් ඇති බව පෙනේ, එයින් අදහස් කරන්නේ ඔවුන් බොහෝ දෙනාට වඩා වේගයෙන් භීතියට පත්ව ඇති බවයි. මෙම ප්‍රධාන ස්නායු වෙනස්කම් නිසා, කනස්සල්ලට ද සුවිශේෂී ක්‍රියාකාරී පරිකල්පන තිබුනි. සාරාංශයක් ලෙස, අධි ක්‍රියාකාරී පරිකල්පනය (නිර්මාණාත්මක දක්ෂයින් සඳහා අත්‍යවශ්‍ය ගති ලක්ෂණයකි) සහ දැඩි කනස්සල්ලට පත්වන හැසිරීම් එකිනෙකට බැඳී ඇතිවා පමණක් නොව, කිසිදා නොනවතින නිර්මාණාත්මක චක්‍රයක් තුළ වධහිංසා සහ බුද්ධිමත් බවක් ඇති කරයි. [කරදර + පරිකල්පනය = නිර්මාණාත්මක දක්ෂතා]

කරදරයකින් තොරව ලෝකය කොතැනද?-ඔබ ඒ ගැන සිතන විට, එය පරිපූර්ණ අර්ථයක් ලබා දෙයි: ඇත්ත වශයෙන්ම යමෙකුට ගැටලුවක් දීර්ඝ වශයෙන් විමසා බැලීමෙන් තොරව විසඳුමක් සොයාගත නොහැක. එම අකුණු සැර වැදීමේ මොහොතට පහර දීමට අවස්ථාවක් ලබා දීම සඳහා ගැටලුවකට අපව යොමු කිරීමේ ක්‍රියාවලියම අත්‍යවශ්‍ය වේ. මිනිසුන් කරදර නොවී ඉක්මණින් ගමන් කරන්නේ කෙසේද යන්න නොසිතුවා නම් රෝදය කිසි විටෙකත් සොයා නොගනු ඇත; ඇලෙක්සැන්ඩර් ෆ්ලෙමිං බැක්ටීරියා ආසාදන ගැන කරදර නොවී නම් අපි තවමත් ප්‍රතිජීවක ඖෂධ නොමැති ලෝකයක ජීවත් වේ. සැලසුම් නොකළ ගැබ් ගැනීම් ගැන සැලකිලිමත් නොවන්නේ නම්, උපත් පාලන පෙති තවමත් එහි නව නිපැයුම්කරුගේ ඇසේ දිලිසීමක් විය හැකිය.

වැදගත්ම දෙය නම් කලාව නොමැතිව ලෝකය කොතැනද?-නව නිපැයුම් හා විද්‍යාත්මක ප්‍රගතිය සම්බන්ධයෙන් අධික ලෙස කනස්සල්ලට පත්වූවන්ට ස්තූති කිරීමට අපට බොහෝ දේ ඇත. කවි, සංගීතය, කලාව සහ රංග කලාව යන සංස්කෘතික රසවින්දනයන්ගෙන් පොහොසත් සමාජයකට ස්තූති කිරීමට ඔවුන්ගේ විචිත්‍රවත් පරිකල්පන ද අප සතුව ඇත. එසේ නොමැතිව අපගේ මානව අත්දැකීම් දුප්පත් වනු ඇත. එබැවින් අධිතක්සේරු කරන්නන් සිතට ගනී! ඊළඟ වතාවේ ඔබ යම් දෙයක් ගැන කරදර වන විට, එහි නිර්මාණාත්මක ප්‍රතිලාභද ඇති බව මතක තබා ගන්න. කවුරුන් දනිත්, යම් දවසක ඔබේ කනස්සල්ලෙන් ලෝකය වෙනස් විය හැකිය.