සීතල කාලගුණය ළඟා වෙත්ම, අපගෙන් බොහෝ දෙනෙක් නිවෙස් වල වැඩි කාලයක් ගත කරනවා. පිටත සීතල හා අඳුරු පැහැයක් ගන්නා විට ඔබේ නිවසේ සුවපහසුව භුක්ති විඳීම අපි කාගෙත් ජීවිතයේ කුඩා සතුටකි. නමුත් ඒ සමඟම ඔබේ ගෙදර බොහෝ විට ඔබට සම්පූර්ණයෙන්ම විවේක ගත නොහැකි තරමට පිරී ඇති බවක් දැනේ. අපි ඔබේ නිවස පිළිවෙලට තබන්නේ කොහොමද යන්න ගැන මීට පෙර ලියා ඇත, නමුත් මෙය ඔබගේ ජීවිතයට කෙතරම් ධනාත්මක බලපෑමක් ඇති කළ හැකිදැයි සොයා බැලීම තවදුරටත් ගවේෂණය කිරීම වටී යැයි අපට හැඟුනා.

පහත වැටීම ඔබේ මනසට සහ ශරීරයට විශිෂ්ට ප්‍රතිකාරයක් ලෙස සැලකීමට හේතු 10 ක් අපි අද කියනවා.
අවුල්සහගත නිවසක් ඔබේ සෞඛ්‍යයට බරපතල ලෙස බලපායි අවුල්සහගත නිවසක් තිබීම නරක ඇයි? මේ ඍණාත්මක බලපෑම් ඔබ සිතනවාට වඩා බරපතල විය හැකි බව එයින් පෙනේ. අතිරික්ත දේවල් ඔබේ මානසික සහ ශාරීරික යහපැවැත්මට බලපායි. මේ දේවල් අතර, ඒවාට කාංසාව ඇති කළ හැකිය, ඔබේ නින්ද දුර්වල කරයි, ඔබේ අවධානය අඩු කරයි, සහ ඔබේ ඔක්සිකාරක ආතතිය වැඩි කරයි. එ් අප්‍රසන්න සංයෝජනය ඔබ වළක්වා ගැනීමට අවශ්‍ය දේවල්වලය.

පිළිවෙල ඔබේ මනස පිරිසිදු කරයි-ඔබේ නිවස අවුල් සහගත නම්, එය බොහෝ විට ඔබේ යටි සිතේ ඇති අවුල් සහගත බව පිළිබිඹු කරයි. අවුල් සහගත තත්ව ඔබේ හැකියාව ද සීමා කරයි. ඔබේ භෞතික අවකාශය පිළිවෙලකට පැවතීම ඔබේ මනස පිළිවෙලකට පවතින්න උපකාරී වේ. මෙය බොහෝ විට පිරිසිදු කිරීමේ අත්දැකීමක් ලබා දෙන අතර එහිදී ඔබට සැහැල්ලු බවක් දැනෙන අතර හුස්ම ගැනීමට වැඩි ඉඩක් ඇත. ඔබ ද්‍රව්‍යමය දේවලින් ඈත් වී මිනිසුන් සහ අත්දැකීම් වලට වැඩි වැදගත්කමක් ලබා දීමට පටන් ගන්නා විට, ඇබ්බැහි විය හැකි නිදහස පිළිබඳ හැඟීමක් ඔබට දැනෙනු ඇත.

පිළිවල ආතතිය හා කාංසාව අඩු කරයි-අවුල්සහගත අවකාශයක ජීවත්වීම නිසා අපි මානසිකව ඇද වැටෙනු ඇත. මොකද නිම නොවී ඉතිරිව ඇති කාර්යයන් නොසලකා හැරිය නොහැකි බැවිනි. මෙය නිරන්තරයෙන් පහත් මට්ටමේ ආතතියක් ඇති කරයි, එමඟින් අපට ශක්තිය අඩුවිය හැකිය, අධික ලෙස අධෛර්යයට පත්විය හැකිය, සහ කාලයත් සමඟ අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ද දුර්වල වේ. මානසික ආතතිය හා කාංසාව හේතු ගණනාවක් නිසා ඇතිවිය හැකි අතර, මෙම ගැටලුවලට එරෙහිව සටන් කිරීම සඳහා ඔබ කළ යුතු එකම දෙය ඔබේ නිවස පිළිවෙලට තැබීම නමි නොවේ. නමුත් එය ටිකක් උපකාරී වේ, ඔබ එය උත්සාහ කිරීම අනිවාර්යයෙන්ම සලකා බැලිය යුතු දෙයකි.

පිළවෙල, පිරිසිදු බව ඔබේ ආහාර ජීර්ණ පද්ධතියේ ක්‍රියාකාරිත්වය වැඩි දියුණු කරයි-ඔබේ ආතති මට්ටම් අඩු වන විට සහ ඔබේ මනස අවුල් සහගත වන විට, ඔබේ ශරීරයට වැඩි ශක්තියක් සහ අඩු ඔක්සිකාරක ආතතියක් ඇත. එවිට ඔබේ විෂහරණ ක්‍රියාවලීන් හොඳින් ක්‍රියාත්මක වන අතර ඔබේ ක්ෂුද්‍රශාක සමතුලිත වේ. එවිට ඔබ ඔබේ ශරීරයට දමනු ලබන හොඳ පෝෂ්‍ය පදාර්ථ සියල්ලම අවශෝෂණය කර නිසි ස්ථානයට ලබා දේ. එවිට ඔබේ ප්‍රතිඔක්සිකාරක ආරක්ෂාව ද වැඩි දියුණු වේ.

ඔබේ නිවසේ ඇති හානිකර රෝග කාරක ඉවත් කිරීමට පිරිහීම උපකාරී වේ-අවුල් සහගත නිවාස දූවිලි, අපිරිසිදු, සුරතල් හිසකෙස් වල අඩංගු රෝග කාරක සහ විෂ අපගේ සෞඛ්‍යයට අහිතකර විය හැකි අතර අසාත්මිකතා, ශ්වසන තත්වයන්, දැවිල්ල, ඔක්සිකාරක ආතතිය සහ අවසානයේදී නිදන්ගත රෝග ඇති කරයි. මේවායින් ඔබ පීඩා විඳින බව ඔබට වැටහෙන්නේ නැත. ඔබේ පරිසරය පිරිසිදු කරන තුරු ඔබ මෙම අසාත්මිකතාවන්ගේ බලපෑමෙන් පෙළෙන බව ඔබ නොදැන සිටිය හැකිය.

ඔබට වැඩි කාලයක් ලැබෙනු ඇත-ජාතික වෘත්තීය සංවිධායකයින්ගේ සංගමය විසින් කරන ලද එක් අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ සාමාන්‍ය ඇමරිකානුවෙකු තම ජීවිතයේ වසරක් ගත කරන්නේ නැතිවූ හෝ අස්ථානගත වූ භාණ්ඩ සොයන්න බවයි. ඒ නිසා ටිකක් විමසිලිමත් ලෙස පිරිසිදු කිරීම මඟින් ඔබේ ජීවිතයෙ කාලය ඉතිරි කර ගත හැකිය. ජාතික සබන් හා ඩිටර්ජන්ට් සංගමයේ තවත් අධ්‍යයනයකට අනුව, අපිරිසුදු බව ඉවත් කිරීමෙන් ගෙදර වැඩවලින් 40% ක් පමණ අඩු කළ හැකිය.

එය මිත්‍රත්වයන් ශක්තිමත් කළ හැකිය -රබර්මේඩ් විසින් කරන ලද සමීක්ෂණයකින් පෙන්නුම් කරන්නේ නිවාස හිමියන්ගෙන් අඩක් තම මිතුරන්ට තම නිවෙස්වලට ආරාධනා නොකරන බවයි. එම සමීක්ෂණයෙන් ම පෙන්නුම් කළේ අවම වශයෙන් දරුවන් තිදෙනෙකු සිටින මවුවරුන්ගෙන් 16% ක් ඔවුන්ගේ නිවෙස් ඕනෑවට වඩා ද්‍රව්‍ය පිරී ඇති හෙයින් යාළුවන්ට ආරාධනා කිරීමට ඉඩ නොදුන් බවයි. නැතිවූ කාලය යාළුවන් සමඟ ගත කරන්න පැවති අර්ථවත් කාලයයි.

ඔබට ඔබේ ලිංගික ජීවිතය වැඩිදියුණු කළ හැකිය -විශ්වාස කිරීමට අපහසු නමුත් පෙනෙන පරිදි එය සත්‍යයකි. එක් අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ අවුල් සහගත ගෙවල් වැනි දේ පිළිබඳ තර්ක නිසා සබඳතා අඩාල වන විට, ප්‍රශ්නය අවසන් වන්නේ අසංවිධානාත්මක බව ඔබේ ජීවිතයට බලපෑමෙන්. මේ ආකාරයේ ගැටුම් ඔබේ ලිංගික ජීවිතයට අහිතකර ලෙස බලපායි.

අපිළිවෙල නිසා ඔබට ස්ථිර වෙහෙසක් දැනිය හැකිය-ප්‍රින්ස්ටන් විශ්ව විද්‍යාලයේ ස්නායු විද්‍යා ආයතනයේ අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ අවුල් සහගත වාතාවරණයක් හේතුවෙන් ඇති වන ආතතිය මත මානසික ශක්තිය පුළුල් කිරීම හේතුවෙන් අවුල්සහගත නිවසක් ඇති පුද්ගලයින් වෙහෙසට පත්වන බවයි. තවද, අවුල් සහගත ක්‍රියාවලියක් පිළිබඳ තොරතුරු යොමු කිරීම දුෂ්කර බැවින්, ඔබ එදිනෙදා කාර්යයන් කිරීමට වඩා වෙහෙස මහන්සි වී වැඩ කළ යුතුය.

අවුල් සහගත භාවය ඔබේ තීරණ ගැනීමේ කුසලතාවන්ට අහිතකර ලෙස බලපායි-ප්‍රින්ස්ටන් විශ්ව විද්‍යාලයේ එම අධ්‍යයනයෙන්ම පැහැදිලි වන්නේ ගෙදර පවත්නා අපිළිවෙල පිළිබඳ ඔබ දැනගෙන සිටීම හා එ ගැන ඇති කරදරය ඔබේ මානසික තත්වය අවුල් කරන බවයි. මෙය ඔබව කලකිරීමට පත් කරන්නට වැඩි ඉඩක් ඇති අතර, ඔබට පැහැදිලි මනසක් ඇති විට වඩා වෙනස් ආකාරයකින් තීරණ ගත හැකිය.