ඔබට වැඩි උත්සාහයකින් තොරව ඔබට අවශ්‍ය දේ ලබා ගත හැකිය. එය කළ යුතු ආකාරය පිළිබඳ මනෝවිද්‍යාත්මක උපක්‍රම කිහිපයක් ඔබ දැන සිටිය යුතුය. ඔබට පහසුවෙන් සැඟවුණු තොරතුරු ඉගෙන ගත හැකිය, පුද්ගලයෙකුට ඔබට අවශ්‍ය පරිදි ප්‍රතික්‍රියා කරන්න, සහ සැණෙකින් ඉක්කාව නැවැත්වීමට පවා හැකිය. වැදගත්ම දෙය නම්, මෙම උපක්‍රම සැබවින්ම ක්‍රියාත්මක වන අතර ඒවා බෙදාගත් පුද්ගලයින්ගේ පෞද්ගලික අත්දැකීම් මගින් ඒ බව සනාථ කර ඇත.

අපි දැනටමත් මෙම ක්‍රම සමහරක් අපගේ ජීවිතයට අදාළ කර ගැනීමට උත්සාහ කර ඇත.
යමෙකු කතා කිරීම නවත්වන්නේ නැත්නම් ඔබට වචනයක් ඇතුල් කිරීමට ඉඩ නොදෙන්නේ නම්, ඔබේ යතුරු, පෑන වැනි යමක් අතහරින්න. ඒවා රැගෙන කතා කිරීමට පටන් ගන්න. එය අනෙක් පුද්ගලයාට නොදැනුවත්ව ඔවුන්ට බාධා කිරීමේ ක්‍රමයකි.

යමෙකුට ඉක්කාව ඇත්නම්, “ඒයි, අරක සාදා ඇත්තේ කුමක්ද?” ආදි යම් ප්‍රශ්නයක් අසා අවදානය වෙනතකට යොමු කරන්න. එය 80% ක කාලයක් ක්‍රියා කරයි.

නරක මනෝභාවයකින් පෙළෙන කුඩා දරුවෙකු සිටීද? ඔවුන් සමඟ වාඩි වී, ඇසට ඇස කෙළින්ම බලා, “ඔබට පිස්සු, සිනාසෙන්න එපා” යැයි පවසන්න. ඔබට හැකි තරම් බැරෑරුම් ලෙස එය නැවත නැවත කරන්න. මම එය දශක කිහිපයක් පුරා විවිධ මගේ ඥාති සහෝදරයන් 15 දෙනෙකු සඳහා කර ඇති අතර, “සිනාසෙන්න එපා” පස්වන පුනරාවර්තනය වන විට, ඔවුන් බඩවැල් කඩා බිම පෙරළමින් සිටියා.

ඔබ අලුත් දෙයක් ඉගෙන ගන්නා විට හෝ ඉගෙන ගන්න යන විට, ඒ ගැන මිතුරෙකුට උගන්වන්න. ඔවුන්ට ප්‍රශ්න ඇසීමට ඉඩ දෙන්න. ඔබට යමක් හොඳින් ඉගැන්වීමට හැකි නම්, එයින් අදහස් වන්නේ ඔබ එය තේරුම් ගෙන ඇති බවයි.

මම ඉතා කම්මැලි පුද්ගලයෙකි. කෙසේ හෝ මා පෙළඹවීම සඳහා, මම ප්‍රස්ථාර කඩදාසි නෝට්බුක් එකක් ගෙන මගේ ජීවිතයේ සෑම දිනයක් ම කොටසක් ලෙස සලකුණු කළා: එක් පිටුවක් වසරකට මඳක් අඩු ය, සටහන් පොතක ඇත්තේ පිටු 60 ක් පමණි. සෑම දිනකම, මට යමක් කිරීමට අවශ්‍ය නැති විට හෝ මා අකමැති දෙයක් කිරීමට සිදු වූ විට, මම මෙම සටහන් පොත දෙස බලා ජීවිතය එතරම් දිගු නොවන බව වටහාගෙන, මම ගමන් කළ යුතුය. අපි දින 25,000 ක් සාමාන්‍ය ජීවිතයක් ගත කරයි, එබැවින් ඒවා නාස්ති නොකරන්න!

යමෙකු දිගින් දිගටම කතා කිරීමට ඔබට අවශ්‍ය නම්, ත්‍රිකෝණාකාර අක්ෂි චලනයන් යොදා ඔවුන්ගේ ඇස් දෙස සෘජුව බලන්න, පසුව කට දෙස බලන්න, එය ස්වභාවික පෙනුමක් ඇති අතර ඔබ අවධානය යොමු කරනවා වගේ පෙනේ. අනෙක් අතට, සංවාදය නවතා දැමීමට ඔබට අවශ්‍ය නම්, ප්‍රතිවිරුද්ධ ත්‍රිකෝණය කරන්න. එනම් ඇස්-ඇස්-නළල. ඔවුන්ට සැබවින්ම ඇඟිල්ලක් තැබිය නොහැක, නමුත් ඔවුන්ට ටිකක් අපහසුතාවයක් දැනෙනු ඇති අතර වැඩි වේලාවක් සංවාදයෙන් ඉදිරියට නොයනු ඇත.

බොහෝ අය දුරකථන සංවාද ආරම්භ කරන්නේ “මම ඔබව නරක වේලාවක අල්ලා ගත්තාද?”, යන්නයි. “නැත” යනුවෙන් මිනිසුන්ට පැවසීම “නැත, ඇත්ත වශයෙන්ම නැත, මම කෙසේ හෝ බොහෝ දේ නොකරයි” යනුවෙන් පැවසීම ඔවුන්ට සංවාදයට විවෘත වීමට ඉඩ සලසන ප්‍රධාන සාධකයකි.

ඔබ පළමු දිනයේදී යමෙකු පිටතට ගෙන යන විට, ඔවුන්ගේ හෘද ස්පන්දන වේගය ඉහළ නංවන ආකර්ෂණීය තැනකට ඔවුන් ගෙන යන්න, උදා. රෝලර් කෝස්ටර් හෝ ත්‍රාසජනක චිත්‍රපටයක්. මෙය ඔවුන්ගේ ඇඩ්‍රිනලින් මට්ටම ඉහළ නංවයි. එමඟින් ඔවුන් ක්‍රියාකාරකම කරනවාට වඩා ඔවුන් ඔබ සමඟ කාලය ගත කිරීම සතුටට කරුණක් යැයි සිතයි.

ඔබට ගැටුම් වළක්වා ගැනීමට අවශ්‍ය නම්, ආක්‍රමණශීලී යැයි ඔබ සිතන පුද්ගලයා අසල වාඩි වන්න. ඔබ අසල වාඩි වී සිටින කෙනෙකුට වඩා ආක්‍රමණශීලී වීම දුෂ්කර ය.

ඔබ වෙනත් පුද්ගලයෙකු කාමරයක සඟවා ඇති යමක් සොයන්නේ නම්, ඔබ එය සොයා ගත් බවට කෑ ගසන්න. ඔවුන් සාමාන්‍යයෙන් වස්තුව දෙස කෙලින්ම බලනු ඇත.

මට යමෙකු මග හැරුණු විට, ලිවීමට හෝ ඇමතීමට කිසිදු හේතුවක් නොමැති විට, මම ඔවුන්ට කෙටි පණිවිඩයක් යවමි: “හෙලෝ! ඔබට සිතාගත හැකිද, මම ඊයේ රාත්‍රියේ මගේ සිහින වල ඔබව දුටුවෙමි. ඔබ කරනවා. ” එය ඇසීමෙන් පසු ඔවුන්ට අපි සමඟ කතා කිරීමට අවශ්‍ය වනු ඇත. මොකද මිනිසුන් වෙනත් කෙනෙකුගේ සිහින වල සිටීමට කැමතියි.

ඔබ සේවාදායකයින් සමඟ වැඩ කරන්නේ නම්, “ඔබ” යන වචනය භාවිතා නොකිරීමෙන් ඔවුන් ආරක්ෂාකාරී හා කෝපයට පත්වීම වලක්වන්න. ඔවුන්ට දොස් නොකියන්න, ඔබ කතා කරන දෙයට දොස් කියන්න.

ඔබේ දරුවාට කරදර කරන ප්‍රශ්නය කුමක් දැයි සොයා ගැනීමට ඔබට අවශ්‍ය නම්, නමුත් ඔවුන් ඔබට එය විවෘතව නොකියනු ඇත. ඒ නිසා ඔවුන් කැමති දෙයක් කරන අතරතුර ඔවුන්ගෙන් ප්‍රශ්නය විමසන්න. අවධානය වෙනතකට යොමු වූ ළමයින් ප්‍රශ්න කිරීමේදී වඩාත් අවංක ය, මන්ද ඔවුන්ගේ මොළය ඔවුන්ගේ පිළිතුරු වල ප්‍රතිවිපාක ගැන නොසිතන බැවිනි.

අමාරුවෙන් යමෙකුව දිගටම කථා කිරීමට, ඔවුන් කතා කිරීම නැවැත්වූ විට ඔවුන් පැවසූ අවසාන වචන නැවත කියන්න. එවිට ඔවුන් දිගටම කියවනවා.

කාමරයකින් පිටතට යන විට අහඹු භාණ්ඩයක් බිම මැද තැබීමෙන් ඔබට ඕනෑම කාර්යයක් කිරීමට මතක් කර දිය හැකිය. ඔබ නැවත ඇතුළට එන විට, ඔබට එම භාණ්ඩය දැකගත හැකි අතර ඔබ එය එහි තැබුවේ මන්දැයි මතක තබා ගන්න. සෑම අවස්ථාවකදීම එය ක්‍රියා කරයි.

ඔබ යමක් විස්තර කිරීමට හෝ කතා කිරීමට භාවිතා කරන වචන වෙනස් කිරීම එම දෙය සමඟ ඔබේ සම්බන්ධතාවය වෙනස් කිරීමට උපකාරී වේ. අප භාවිතා කරන වචන වටා චිත්තවේගීය සන්දර්භයක් ගොඩ ගැසෙනවා, වචන වෙනස් කිරීමෙන් අපට සන්දර්භය වෙනස් කළ හැකිය.

ඔබ පවසන දෙයට යමෙකුට එකඟ වීමට ඔබට අවශ්‍ය නම්, එය පවසන අතරතුරට නොයන්න. ඔවුන් නොදැනුවත්වම පසුබසිනු ඇත, එමඟින් පවසන දේ සත්‍යයක් යැයි විශ්වාස කිරීමට ඔවුන්ගේ මොළය පොළඹවයි.

මම කම්මැලි සාදයකට ගිය විට, මම නිතරම නැවත වෙළඳසැලකට ගොස් පොල් ගෙඩියක් මිලට ගන්නවා. එය මේසය මත වූ තැබූ විගසම මිනිසුන් එය වෙත ළඟා වන අතර එය විවෘත කරන්නේ කෙසේදැයි සජීවීව සාකච්ඡා කිරීමට පටන් ගනී. ඊට පසු, සන්නිවේදනය ස්ථාපිත කර සාදය වඩාත් විනෝදජනක වේ.

මට පිළිතුරු දීමට අවශ්‍ය නැති ප්‍රශ්නයක් යමෙකු මගෙන් ඇසූ විට, මම නිතරම කියන්නේ “ඇයි ඔබ අහන්නේ?” එය මගේ ගමනයි.

මේවායින් ඔබ උත්සාහ කිරීමට කැමති කුමන උපක්‍රමද?