ශුභාරංචිය නම් විද්‍යාඥයින් සහ වෛද්‍යවරුන් යෝජනා කර ඇත්තේ මේ කෑම සවස් වරුවේ ආහාරයට ගැනීම ප්‍රයෝජනවත් මෙන්ම අත්‍යවශ්‍ය දෙයක් බවයි. නමුත් බඩේ බර, දුර්වල නින්ද සහ බර වැඩිවීම වළක්වා ගැනීම සඳහා ඔබේ රාත්‍රී ආහාරය සඳහා බුද්ධිමත්ව නිෂ්පාදන තෝරා ගැනීම වැදගත්ය. ඇත්ත වශයෙන්ම, ආහාර වල ඇති වැදගත් කොටස් ප්‍රමාණ ගැන අමතක නොකරන්න.
බර වැඩිවීම ගැන කනස්සල්ලට පත්වන පුද්ගලයින්ට මෙම ශුභාරංචිය ලබා දීමට අපි අද සූදානම්. ඔබ රාත්‍රියේදී මේ කෑම වර්ග අනුභව කළත් සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ ලබා දෙන නිෂ්පාදන ලැයිස්තුවක් මෙන්න ඔබට.

බිත්තර දීසියක්
බිත්තර යනු අපිට අත්‍යවශ්‍ය ඇමයිනෝ අම්ල අඩංගු සමස්ත ප්‍රෝටීන ප්‍රභවයක් වන අතර ඒවා ඉක්මනින් අප තුළ පූර්ණ හැඟීමක් ඇති කරයි. හොඳම තේරීම බිත්තර තැම්බූ බිත්තර ය. ඔම්ලට් ද හොඳ රාත්‍රී භෝජන විකල්පයකි, එ් ඔබ ඔම්ලට් අවම තෙල් ප්‍රමාණයක් සමඟ පිසිනවා නම් (හෝ තෙල් නැත).

චීස් සහ මිදි
චීස් කුඩා කොටසක් කැලරි 100 ක් පමණ වේ, නමුත් එය ට්‍රිප්ටෝෆාන්, ප්‍රෝටීන් සහ කැසීන් ආකාරයෙන් ඔබට විශාල සතුටක් සහ ප්‍රතිලාභයක් ලබා දෙනු ඇත. විශේෂයෙන්, කැසීන් ඔබට වැඩි තෘප්තියක් දැනීමට උපකාරී වන අතර ඔබ නිදා ගැනීමට පෙර ගතහොත් මාංශ පේශි වල සෞඛ්‍යයට එය යහපත් වේ. මෙලටොනින් බහුල වන මිදි ස්වල්පයක් ද ඔබේ නින්දට ප්‍රයෝජනවත් වේ.

කළුකුමා
වඩා බර ආහාර වේලකට කැමති අය සඳහා, අපට කිව හැක්කේ කළුකුමා යනු ට්‍රිප්ටෝෆාන් සහ සෞඛ්‍ය සම්පන්න ප්‍රෝටීන වල සැබෑ ආහාරයක් බවයි. එය ශරීරයට ජීර්ණය කිරීම පහසුය. ඒ නිසාකුකුළු මස් වෙනුවට කළුකුම් මස් තෝරා ගැනීම වඩා හොඳ ය.

එළවළු ස්ටික් සහිත හුම්මස්
මෙම ආහාරයේ පදනම කඩල වේ. මේවා විටමින් B6 වලින් පොහොසත් වන අතර අනෙක් අතට සෙරොටොනින් සංශ්ලේෂණය සඳහා වැදගත් වේ. ඔබ රෑ කෑමක් ගැනීමට තීරණය කරන්නේ නම්, මෙම පොහොසත් කෑමට හොඳම එකතු කිරීම වන්නේ පිපිඥා, හෝ කැරට් කූරු ය.

ඉරිඟු
රාත්‍රි ආහාරය සඳහා, ටින් කළ ඉරිඟු වෙනුවට තම්බා ගත් ඉරිඟු තෝරා ගැනීම වඩා හොඳය. ඉරිඟු ශරීරයෙන් අතිරික්ත කොලෙස්ටරෝල් ඉවත් කිරීමට උපකාරී වේ. මතක තබා ගන්න ඔබ මෙම සුලු කෑමට වැඩිපුර බටර් හෝ ලුණු එකතු නොකළ යුතුය.

මාළු
රාත්‍රි භෝජන සංග්‍රහ සඳහා තෙල් සහිත මාළුවෙකු තෝරා ගැනීම වඩා හොඳය. උදාහරණයක් ලෙස, ඔබට පෝෂ්‍ය පදාර්ථ සහිත මෝර මාළු හෝ ෆ්ලවුන්ඩර් මාළු තෝරා ගත හැකිය. ඒවයේ අඩංගු ඔමේගා -3 මේද අම්ල මේදය බිඳ දැමීමේ හැකියාව සඳහා ප්‍රසිද්ධය. මාළු වල ඇති ප්‍රෝටීන් පරිවෘත්තීය ක්‍රියා සඳහා ද හොඳ ය.

සාමාන්‍යයෙන් රාත්‍රී ආහාරය සඳහා ඔබ සතුව ඇති කෑම මොනවාද?