ලෝකයේ ජීවත් වෙන මිනිසුන් හැමෝම එකවගේ නෑ සිතුම් පැතුම් වලින් මිනිසුන් එකින් එකාට වෙනස්.හොද මිනිසුන් මෙන්න නරක මිනිසුන් කියලා අපිට මිනිසුන් ප්‍රධාන කොටස් දෙකකට බෙදන්න පුළුවන් නමුත් අද සාමජයේ ගුණ දහම් අතින් දියුණු මිනිසුන් විරලයි. යහපත් ආකල්ප තිබෙන මිනිසුන් සාමජයේ ලෝකේ ජීවත් වෙනවනම් මේ මුළු ලෝකයම ලස්සන වෙනවා.ඉතින් අද අපි ඔබට මේ කියන්න යන කතාව ඇසුවොත් ඔබේ හදවත කප්පා වෙනවා නිසැකයි .අපේ රටේ මවක් කුසින් වැදු දරුවා පන පිටින් පස් යට වළලා නමුත් මේ දරුවා හාස්කමකින් මෙන් බේරිලා.ඔබත් මේ ගැන දැනගන්න ලිපිය කියවන්න.ගලේ ගැහු­වත් මරන්න බෑ’ යනු­වෙන් අපේ සමා­ජයේ කිය­ම­නක් ඇත. එසේ පව­සන්නේ අසීරු තත්ත්ව­ය­න්ගෙන් බේරි ජීවත් වන්නට වරම් ලද්දන් ගැනය. වැලේ ගෙඩි වැලට බර නැතිවා සේම වැදූ මවට දරු­වන් බර නැතැයි කීවද උපන් හැටි­යේම පණ­පි­ටින් පස් යට වැළලූ මේ බිලි­ඳිය ගැන කුමක් කිය­න්නද?

දරු­වකු ලැබීම බොහෝ විට කිසි­ව­කු­ගෙන් වසන් කළ නොහැ­කිය. මන්ද ගැබිනි කාන්තා­ව­කගේ ශරී­රයේ වෙන­ස්කම් බොහෝ විට සමා­ජ­යට පෙනෙන බැවිනි. එමෙන්ම දරු­වකු ප්‍රසූත කිරී­මද අහල-පහළ සිටි­න්න­වු­න්ගෙන් සැඟ­විය නොහැකි දෙයකි. ඒ වේද­නාව කිසි­ව­කු­ගෙන් සැඟ­විය නොහැකි බැවිනි. එන­මුදු මේ සියල්ල අභි­ර­හ­සක්ව තිබි­යදී පස් යට සඟවා තිබූ අලුත උපන් බිලි­ඳි­ය­කගේ කතාව පසු­ගි­යදා කාගෙ කාගෙත් ඇසට කඳු­ළක් එක් කළේය. අරු­මය නම් පස් යට සඟවා සිටි­යද ඒ බිලි­ඳය තව­දු­ර­ටත් ජීවත් වීමට තරම් වාස­නා­වන්ත වීමය.රත්න­පුර කහං­ගම කොස්ගල වත්ත පිහිටා ඇත්⁣තේ රත්න­පුර – පාණ­දුර මාර්ගයේ කිලෝ­මී­ටර් හත-අටක් දුරිනි. රබර් වතු බහු­ලව ඇති මේ ප්‍රදේ­ශයේ මැණික් කර්මා­න්ත­යද සිදු කෙරේ. මේ නිසා වළ­වල් හෑරූ අලුත් පස්ගො­ඩ­වල් ඇසට එත­රම් නුහුරු දසු­නක් නොවේ.

කෙසේ වුවත් ඉකුත්දා පාණ­දුර මාර්ගයේ කොස්ගල හන්දි­යෙන් කර­පිංච හරහා හිදැ­ල්ලන දෙසට යන පාරේ ටික දුරක් යද්දී අලු­තින් තැනූ නිවෙ­සක් අසල තිබූ අලුත් පස් ගොඩක් දෙස මහ­මඟ ගිය අයෙකු අව­ධා­න­යෙන් බැලුවේ පස්ගො­ඩට යටව තිබූ රෝස පැහැ බෝනි­ක්ක­කුගේ කකු­ලක් වැනි යමක් දුටු බැවිනි.එය සෙල්ලම් බෝනි­ක්ක­කුගේ කකු­ලක්ද නැත හොත් බිලිඳු කකු­ලක්ද යන්න සැක හැර දැන­ගැ­නීම සඳහා පස්ගොඩ අවුස්සා බැලූ ඔහු දුටුවේ පස්ගො­ඩට යට කර සිටින කිරි සප්ප­යෙකි. අන්ද මන්ද වූ ඔහු අව­ටට ඇසෙන ලෙස ඒ හිමි­දි­රි­යේම කෑගැ­සු­වේය. අහල-පහළ කවු­රු­නුත් එතැ­නට පැමි­ණියේ සිදුව ඇත්තේ කුම­ක්දැයි බැලී­ම­ටය. පණ­පි­ටින් වළ දමා සිටින බිලි­ඳිය දුටු කාගෙත් දෙනෙත් විසල් විය. ඔවුහු වහා මේ සිද්ධිය පිළි­බඳ පොලී­සිය දැනු­වත් ක,ර බිලි­ඳිය රෝහ­ල්ගත කිරී­මට කට­යුතු කළහ. බිලි­ඳිය කාගේ කවු­රු­න්දැයි කිය­න්නට ඒ මොහොත වන විට කිසි­ව­කුත් දැන සිටියේ නැත.

මේ ගැන තොර­තුරු සෙවී­මේදී පොලී­සි­යට දැන­ගන්න ලැබී ඇත්තේ ඒ අසල නිවෙ­සක ගැබිනි මවක් සිටි බවය. බිලි­ඳිය වළ දමා සිටි තැන සිට අඩි දහ­යක්-පහ­ළො­වක් නුදු­රින් පිහිටි නිවෙසේ දරු­වකු ලැබී­මට නිය­මි­තව සිටි කාන්තාව මේ බිලි­ඳිය බිහි කරන්න ඇති බව පොලී­සියේ මූලික නිග­ම­නය විය. කෙසේ හෝ පොලී­සිය සිදු කළ මූලික පරී­ක්ෂ­ණ­ව­ලදී බිලි­ඳි­යගේ මව යැයි සිතිය හැකි, වයස අවු­රුදු දහ­අ­ටක් තරම් වන අවි­වා­හක කාන්තා­වක් අත්අ­ඩං­ගු­වට ගනු ලැබීය. පැය කිහි­ප­යක් තිස්සේ තද සීතලේ පස් යට වැළලී සිටි බිලි­ඳිය යහ­පත් සෞඛ්‍ය තත්ත්ව­යෙන් රත්න­පුර රෝහලේ නොමේරූ ළදරු ඒක­කයේ ප්‍රති­කාර ලබන බව රෝහල් ආරංචි මාර්ග පව­සයි. පරී­ක්ෂ­ණ­ව­ලදී හෙළි­ද­රවු වූ කරුණු අනුව අලුත උපන් බිලි­ඳි­යගේ පෙක­නි­වැල කපා ඇත්තේ පිහි­ය­කිනි.මාස දහ­යක් ගෙවෙන තුරු කාන්තා­වගේ පවුලේ සාමා­ජි­කයෝ ඇය සිටින තත්ත්වය පිළි­බඳ දැනු­වත්ව නොසි­ටි­යෝද?

දරුවා බිහි වන මොහොතේ ඇය නිවෙසේ සිටියේ තනි­වම ද? දරුවා ප්‍රසූත කිරී­මට ඇය විලි­රු­දා­වෙන් දඟ­ලන හඬ ඒ අව­ස්ථාවේ නිවෙසේ සිටි පිරි­සට නෑඇ­සු­ණේද? බිලි­ඳිය වැළ­ලීම කළේ එකී ළාබාල කාන්තා­ව­මද? පාසල් යන පිරිමි ළමයා දරු­වාගේ පියා බවට ඇගේ ප්‍රකා­ශය පිළි­ගත හැකිද? ආදි ප්‍රශ්න ගණ­නා­වක් මේ සිදු­වීම පසු­පස පව­තින අතර, පිරිමි ළම­යාගේ සහ බිලි­ඳි­යගේ ඩීඑන්ඒ පරී­ක්ෂණ අරඹා ඇති බව පොලී­සිය පව­සයි. බන්ධ­නා­ගාර නිල­ධා­රීන්ගේ රැක­ව­ර­ණය යටතේ සිද්ධි­යට සම්බන්ධ කාන්තාව මුල්ලේ­රි­යාව රෝහ­ලට ඇතු­ළත් කර ඇත.කෙසේ වෙතත් බිලි­ඳි­යගේ පියා කවු­රුන්ද යන්න තව­මත් ගැට­ලු­වක් බව පොලී­සිය පව­සයි. දරුවා ප්‍රසූත කළ කාන්තාව පවසා ඇත්තේ දරු­වාගේ පියා ඒ නිවෙස අසල නිවෙ­සක පහ­ළොස් වියැති අයකු බවයි.පොලී­සිය ඇය කී දෑ කෙරෙහි අව­ධා­නය යොමු කර තිබු­ණද මේ කාන්තාව යහ­පත් මාන­සික මට්ට­මක පසු නොවන බවට රත්න­පුර මහ රෝහලේ අධි­ක­රණ වෛද්‍ය නිල­ධා­රී­ව­රයා වාර්තා කොට ඇතැයි පොලී­සිය පව­සයි.

ඒ හේතුව මත 16 දා රත්න­පුර මහෙ­ස්ත්‍රාත් අධි­ක­ර­ණ­යේදී නඩුව විභා­ග­යට ගත් අව­ස්ථාවේ මහේ­ස්ත්‍රා­ත්ව­රයා නියෝග කළේ සිද්ධි­යට සම්බන්ධ කාන්තාව මුල්ලේ­රි­යාව රෝහ­ලට ඇතු­ළත් කර මාන­සික රෝග­ය­කින් පෙළෙ­න්නේද යන්න ගැන තහ­වුරු කර­ගන්නා ලෙසය.මේ වන විට සිද්ධිය සම්බ­න්ධ­යෙන් තවත් කට­ක­තා­වක් ප්‍රදේ­ශය පුරා පැති­රෙ­මින් තිබේ. එනම් කාත්තා­වගේ බාප්පා මෙයට සම්බන්ධ බවයි. කෙසේ වුවත් සිද්ධිය වූ දා සිට එකී පුද්ග­ලයා අතු­රු­දන්ව ඇති බවද පොලි­සී­යට දැන­ග­න්නට ලැබී ඇත.පහ­ළොස් හැවි­රිදි පිරිමි ළමයා පොලී­සිය විසින් රැගෙන ගොස් ප්‍රශ්න කර තිබේ. ඒ අව­ස්ථාවේ තරු­ණි­යගේ පාර්ශ්වය හා පිරිමි ළම­යාගේ පාර්ශ්වය අතර ඇති වන්න ගිය විශාල ආර­වු­ලක් පොලී­සියේ බුද්ධි­මත් හැසි­රීම නිසා වැළකී ගිය බව ගම්වා­සීහු පව­සති.රත්න­පුර මූල­ස්ථාන ප්‍රධාන පොලිස් පරී­ක්ෂක රොහාන් ඕලු­ගල මහ­තාගේ මෙහෙ­ය­වී­මෙන්, අප­රාධ අංශයේ ස්ථානා­ධි­පති පොලිස් පරී­ක්ෂක සමන් පාලිත, පොලිස් කාන්තා කාර්යං­ශයේ ස්ථානා­ධි­පති කාන්තා උප පොලිස් පරී­ක්ෂක තක්ෂිලා ඇතුළු පිරි­සක් වැඩි පරී­ක්ෂණ මෙහෙ­ය­වති.