මාලි සිට කිලෝමීටර කිහිපයක්, ඈතින් පිහිටි බුර්කිනා ෆාසෝ හි උතුරු කලාපයේ යටෙන්ගා පළාතේ භූමිය වෙනස් ය.එහි වර්ණය උප සහරා අප්‍රිකාවේ සහ සහෙල්හි සාමාන්‍ය සම්භාව්‍ය මැටි රතු ඕචරයකින් සෑදී ඇති බවට බව පිළිගත හැකි නමුත් සමහර ස්ථානවල එහි පෘෂ්ඨය, ගල් සහිත කටුවක් බවට පරිවර්තනය වී ඇති අතර එය බිඳ දැමීමට අපහසුය. ජලය හිඟ කම නිසා ඉඳහිට වැවෙන කුඩා ගසක් හැර එහි කිසිවක් වැවෙන්නේ නැත. සුළඟ හා නියඟය සියල්ල ගිලගෙන තිබේ.ඔආහිගුයා නගරයෙන් පිටවී කිලෝමීටර් ගණනාවක් ගිය විට ගුර්ගා ගම්මානය හමුවේ. එහි ජනාවාස වලින් මදක් ඔබ්බට ගිය විට හදිසියේම එවැනි පරිසරයක තිබේ යැයි සිතිය නොහැකි අන්දමේ කුඩා වනාන්තරයක් දක්නට ලැබේ. එහි ඉදිරිපිට ඇති දැන්වීම් පුවරුවක “ගුර්ගා හි බන්ග්‍රේ රාගා තවාන. අපි පරිසරය ආරක්ෂා කරමු. පැල විකිණීමට ඇත” යනුවෙන් සටහන් කොට ඇත.මෙවන් පරිසරයක පැල තවානක් තිබීම විශ්මයට කරුණකි. අතේ පොල්ලක් සහිතව මහලු මිනිසෙක් එහි වාඩිවී සිටී. “මේ භූමිය මට ජීවයක් ලබා දුන් අතර මට අවශ්‍ය වූයේ එය නැවත පණ ගැන්වීමටයි. දැන් මම මෙය කර ඇති නිසා, ඒ සියල්ල හොඳින් ක්‍රියාත්මක වනු ඇතැයි මට විශ්වාසයි ”. මේවා යකූබා සැවඩෝගෝගේ වචන ය. අස්වැන්න නෙලන කාලය අනුව ඔවුන්ගේ වයස ගණනය කරන බැවින් ඔහුගේ නිසි වයස කිසිවෙකු නොදනී. ඔහු 1949 දී පමන උපත ලබන්නට ඇතැයි අනුමාන කල හැක. මෙම බුර්කිනා ගොවියා කාන්තාරීකරණයට එරෙහිව අරගල කල නිසා ලොව ප්‍රසිද්ධව ඇත. ඔහුගේ උත්සාහයේ ප්‍රතිඵලයක් ලෙස හෙක්ටයාර් 40 පමන භූමි භාගයක් වගා කිරීමෙන් වනයක් බවට පත්කර ඇත.

2010 දී, ඔහුගේ ඇදහිය නොහැකි කථාව ගැන වාර්තා චිත්‍රපටයක් සාදන ලදී. මීට වසරකට පෙර යකූබාට “ඊනියා විකල්ප නොබෙල් ත්‍යාගය” ( Alternative Nobel Prize) පිරිනමන ලදි.ස්වීඩන් දකුණු ජීවනෝපාය පදනම මෙම සම්මානය ආරම්භ කළේ ගෝලීය ගැටලුවලට විසඳුම් ලබා දෙන පුද්ගලයින් සහ සංවිධාන ඇගයීම සඳහා ය. ඔවුන් ඔහුව “යකූබා සායි” ලෙසද හඳුන්වයි. හැත්තෑව සහ අසූව දශක වලදී සහෙල්හි මෙම ප්‍රදේශයට දැඩි නියඟයක් ඇති වූ අතර, මුළු ජනතාවම සාගින්නෙන් පීඩා විඳි අතර, දහස් ගණනක් මරණයට පත්විය. ඔහු විසින්ම පැහැදිලි කරන පරිදි, “මගේ කලාපය තුළ කාන්තාරය ඉදිරියට යන ආකාරය දුටු දා සිට මම අවුරුදු හතළිස් හතක් තිස්සේ සටන දිගටම කරගෙන ගියෙමි. නියඟය සාගතයක් ඇති කළ අතර ගස් හා වෘක්ෂලතාදිය මිය ගියේය.
“ජීවිතය රැකගන්නේ ගසයි.” බෙහෙත් ශාලා නොමැති විට, අපි ශාක ඖෂධ ලෙස භාවිතා කලා. මෙහි කුඹුරු නිසරුයි. ඒත් මම නිසරු පසට එරෙහිව සටන් කලා. මම “zaï “ක්‍රමය භාවිතා කර මෙනේරි සහ බඩ ඉරිඟු සිටුවීමට උත්සාහ කළා. ඉන් අස්වැන්න හොඳ උනා. මා සාර්ථක වූ ආකාරය දුටු ගමේ වැසියන් මෙම ක්‍රමය ඉගෙන ගැනීමට පැමිණියා.අනෙකුත් ගම්මාන ඔවුන්ගේ ආදර්ශය අනුගමනය කළ අතර පසුව ඔහුගේ ප්‍රවේශය ව්‍යාප්ත කිරීම දිරිගැන්වීමට පටන් ගත් රජය සහ රාජ්‍ය නොවන සංවිධාන, වාර්ෂික ප්‍රජා රැස්වීම් ජෝර්ස් ඩි මාර්චේ (වෙළඳපොළ දින) නමින් සංවිධානය කළහ.

ක්රමය සරලයි: ගොවියා සෙන්ටිමීටර 15 ක් පමණ ගැඹුර සහ සෙන්ටිමීටර 50 ක් පළල “zai” නම් කුඩා අගල් හාරයි. හානියට පත් පස නැවත උත්පාදනය කිරීම සඳහා ඔහු ඒවා කොළ, වියළි තණකොළ, සත්ව ගොම, වැලි සහ දිරාපත් කළ හැකි කුණු වලින් පුරවයි. වැසි වැටෙන විට ජලය අගල්වල රඳවා ඇති අතර එමඟින් බීජ වැඩීමට ඉඩ සලසන පරිදි පස ප්‍රමාණවත් ලෙස තෙතමනය තබා ගනී. භූමියේ බෑවුමට එරෙහිව ඉදිකරන ලද ගල් වලින් සාදන ලද අර්ධ පහත් බිත්ති ඉදි කිරීම ද සැවඩෝගෝ කරයි. මේවායේ මඩ හා පෝෂ්‍ය පදාර්ථ සහිත වැසි ජලය අඩංගු වේ. තව දුරටත් දියුණු කරන ලද මෙම ක්‍රමය කෘෂිකර්මාන්තයට හොඳ බව සොයාගත් පසු, සැවඩෝගෝ වැඩිපුරම වන වගාව සමඟ කාර්යබහුල වීමට පටන් ගත්තේය.“අතීතයේ දී, කෙත්වතු,දර සහ මාර්ග සකස් කිරීම සඳහා වනාන්තර කපා දැමීම වැරදියි”, මෑතකදී රෝපණය කරන ලද බයෝබාබ්වල කොළ පරීක්ෂා කරමින් ඔහු පැහැදිලි කරයි. පඳුරු හා ගස් කපා දැමූ විට පස ආවරණය වන වෘක්ෂලතාදිය පිරිහෙයි. තද සුළං වලින් ආරක්ෂාවක් නොමැති අතර, වැසි වැටෙන විට ජලය ජෛව ස්කන්ධයේ සියලු පෝෂණය සෝදා පසෙහි ජලය ඉතිරි නොවී ගංගාවලට ගලා යයි.

බෝග සමඟ ගස් රෝපණය කළ විට, ඒවා පස සාරවත් කිරීමට සහ සාරවත් ලෙස තබා ගැනීමට උපකාරී වේ. ඒ නිසා මම ගස් රැකබලා ගන්න පටන්ගත්තා. සෑම තැනකම සායි අගල් සාදා ඒවා තුළ ගස් සිටුවීමට මම මගේ උදැල්ලෙන් තනිවම වැඩ කලා. අද වන විට මෙම වනාන්තරයේ ගස් විශේෂ 96 කට වැඩි ප්‍රමාණයක් සහ තණකොළ විශේෂ 66 කට වඩා ඇති අතර ඒවායින් බොහොමයක් ඖෂධීය ගුණ ඇත. ඇත්ත වශයෙන්ම, මෙම කුඩා ක්ෂේම භූමිය ජෛව විවිධත්වයෙන් පොහොසත් වන අතර සියඹලා, බටර් ගස්, ෂිටිම්, බයෝබාබ් සහ කජු ප්‍රධාන වේ. ගස් වගා කිරීම හා ආහාරයට ගැනීම සඳහා ගස් පොහොර සපයන ආකාරය මෙන්ම මී මැසි පාලනය සහ ඖෂධ නිෂ්පාදනය වැනි වෙනත් නිෂ්පාදන සඳහා ඇති හැකියාව, ඔහු දැනටමත් තම විශාල පවුලේ සහාය ඇතිව කරන දේවල් පිළිබඳ සැවඩෝගෝ පැහැදිලි කරයි. නොවැළැක්විය හැකි දේශගුණික විපර්යාසයන්ට අනුවර්තනය වීමට, ග්‍රාමීය දරිද්‍රතාවය අවම කිරීමට සහ සම්පත් පිළිබඳ ගැටුම් වළක්වා ගැනීමට උපකාරී වන උපකරණ මාලාවකින් මේ සියල්ල සමන්විත වේ.

සැවඩෝගෝ ජීවත් වන්නේ පීඩාවට පත් ප්‍රදේශවල ය. ඔහුගේ මතය පැහැදිලිය. “ගැටලුව වන්නේ මිනිස් කෑදරකමයි. අප ඉපදුණු බිම් නිසරු වන විට එය විකුණා දැමීම හෝ අතහැර දැමීම හැරුණු විට කිසිවක් කරන්නට කවුරුත් උත්සාහ කළේ නෑ. මේ අතර ජනගහනය වැඩිවෙමින් පවතී. අනාගතය සඳහා අප එකට වැඩ නොකරන්නේ නම් අපට ගැටුම් ඇතිවිය හැකිය.සැවඩෝගෝ ඔහුගේ කුලුඳුල් පුත් ලූක්මන්ගේ උරහිස මත අත තබා ඔහුගේ මුනුබුරු මිනිබිරියන් ගස් අතර සෙල්ලම් කරමින් සිටිනු දැක ඔහු තවදුරටත් මගේ කාන්තාරීකරණයට එරෙහි සටන කිසි විටෙකත් අවසන් නොවේ. මගේ දරුවන් මා පසුපස ගොස් මා කරන දේ නිරීක්ෂණය කරති. අපි මෙහි කරන්නේ කුමක්ද යන්න මුළු ලෝකයම දැන ගැනීමට මම කැමතියි ”.