මිහිතලයේ මිනිසුන් ඡිවත්වන අධිකම ශීත දේශගුනය කලාපයකි ඔමියාකෝන් නගරය. එය රුසියානු සයිබීරියාවෙි ආක්ටික් කලාපයට අයත් ප්‍රෙද්ශයකි. වසර 1900 දී පමණ ඡනගහණය දෙදහසකට වඩා සිටිය නමුත් දැන් ඉතිරිව සිටින්නේ පන්සීයක් වැනි ස්වල්පයකි. මිනිසෙකුට සිය ඡිවිතය ගෙනයාමට මොන තරමි රලු ස්වාභාවයක් විදගත යුතුය යන්න මින් අපිට ගම්‍ය වෙි. වසර මුලුල්ලේම හිම පතනය නිසා එහි පොළොව යකඩ මෙන් තද පාෂාණයක් බවට පත්ව ඇත. එහි එක් අගලක් හැරීමට පැය ගණනක උත්සාහයක් ගත යුතුය. මිනිසුන් මළ විට වළ දැමීමට ඔවුහු පොළොව දින 3 ක් තිස්සේ හාරති. එයද යන්තමට මිනී පෙටිටය රුවා ගතහැකි සාමාන්‍ය කුහරයකි. ඉතින් වගාව ගැන කුමන කතාද. ප්‍රධාන ආහාරය මාලු සහ මස්ය. සතුන්ගේ මාලු හෝ මස් නැත්නමි එහි මිනිස් ඡිවිතයක් නැත.විදුලිය හා තාක්ෂනික දියුනුව නිසා දවසේ පැය 24 ම නගරය ආලෝකමත්ය. එහෙත් කිසිදු තාක්ෂනික උපකරනයකට එහි මිනිසුන්ගේ ශරීර උෂ්ණත්වය රැක ගත නොහැක. ඒ සදහා පිහිට වන්නේ ලොමි කබායකි. ඔබ සාමාන්‍ය දිනයක නිරුවතින් පිටතට යන්නේ නම්, ඔබ මරණයට කැටි වීමට යන්නේ විනාඩි 10 ක් තරමි සුලු කාලයකි.සාමාන්‍ය උෂ්ණත්වය සෘණ අංශක 59 කි. එය ඊටත් වඩා පහලට වැටුනොත් දරුවන්ට පාසැල් යාම තහනමිය.මෝටර් රථ ඇතත් ඒව පණගැන්වීම අතිශය දුෂ්කරය මක්නිසාද ඉන්ධන හා ඉන්ධන නළ මාර්ග සීතලට ගල්ව ‍‍ගොස්ය. බැටරි පවා ඉක්මනින් මරණය කරා ළගාවෙි.දවසේ පැය 21 ක් අදුරු නගරයට අසල ඇති ප්‍රධාන නගරයට ළඟා වීමට මෝටර් රථයකින් දින දෙකක් ගත වේ එය කිලෝමීටර් 1000 ක ගමනකි යාකුටිස් හා ඔමියාකෝන් නගරය අතර මෙම මාර්ගය ඉදිකර ඇත්තේ ගුලාග් නැමති සිරකරුවන් විසින් වසර 31 ක් තිස්සේය. ගුලාග් යනු අතීතයේ රැසියාවෙි බිහිසුණුම සිරකරුවන් ගාල් කල සයිබීරියානු සිර ගෙයයි .කිලෝ මීටර් 2000 ක් දිග අධිවේගී මාර්ගය ඉදිකිරීම සඳහා රැඳවියන් වසර පුරා වැඩ කළ අතර බිහිසුණු තත්වයන් යටතේ ඉන් බොහෝ දෙනෙක් මිය ගියහ. භූමිය ප්‍රමාණවත් තරම් සොහොන් හෑරීමට අපහසු යැයි සැළකූ බැවින් මළවුන් හුදෙක් පොළොවෙි හා ගල්වූ ශිතල අයිස් කුටිටි මත ඔහේ තබා තිබුනි ඒ මීට වසර ගණනකට පෙරය.එහි ඇති එකම ගංගාව ඔමියාකොන්ය . ගඟේ ජලය මුළුමනින්ම කැටි නොවේ. භූමිය අඩි 5,000 ක් පමණ ගැඹුරට අධික හා ස්ථිරව ශීත වුවත්; ශීත කළ පොළොවේ පීඩනය යටතේ භූගත ජලය මතුපිටට ගලා එයි මෙම අධික ශිතල කැටි කාලගුණය තුළ ඇති අනෙක් ඉතා සිත්ගන්නා අභියෝග දරන්නේ ඇස් කණ්නාඩි භාවිතා කරන පුද්ගලයන්ය. ඇස් කණනාඩිවල වීදුරු නාසයෙන් සහ මුඛයෙන් නිරන්තරයෙන් පිට කරන වාෂ්ප නිසා මිහිදුමි පටලයකින් වැසී යයි..බොහෝ සංචාරකයින් ත්‍රාසජනක චාරිකා සඳහා මෙම නගරයේ සංචාරය කරන අතර ලෙනා කුළුණු, ගුලාග් බන්ධනාගාර හෝ ටොම්ටර් ගම්මානය වැනි ස්ථානවල සංචාරය කරයි. ඔමියාකෝන් වාර්ෂිකව සීතල ධ්‍රැවීය උළෙලක් පවත්වනු ලබයි එවැනි සීතල පරිසරයක් ගැන සිතීම පවා අපට සීතල ලබා දෙයි. මෙහි සිටින ජනතාව එවැනි තත්වයන්ට අනුවර්තනය වී ඇති බව පසෙකට දමා, එය මුළු ලෝකයම අත්විඳින දේශගුණික විපර්යාස පිළිබඳ බරපතල මතක් කිරීමකි.