කුඩා කල සිටම එම දරුවාට කිසිදු අඩුපාඩුවක් නොමැතිව පාසල් අධ්‍යාපනය ලබා දීමටද මාපියෝ කැපවී සිටියහ. එහෙත් ඔහු අධ්‍යාපනයට එතරම් උනන්දුවක් නොදැක්වීය ඔහු තරුණ වියට පත්වීමෙන් පසු අවශ්‍ය වූයේ ඕස්ට්‍රේලියාවට ගොස් අධ්‍යාපනය ලබමින් රැකියාවක නිරතවීමටය. මාපියෝ වත් පොහොසත්ව සිටීම නිසා ඔහු සැහැල්ලු ජීවිතයක් ගත කළේය. වයස අවුරුදු පහළොවක් පමණ වන විට ඔහුට මිතුරන් අති විශාල පිරිසක් සිටියහ. ඔවුන් වැඩි දෙනෙකුට මෝටර් බයිසිකලයක් මිලදී ගෙන දෙන ලෙස ඔහු මවගෙන් ඉල්ලා සිටියේය තම පුත්‍රයාට තිබූ දැඩි ආදරය නිසා බයිසිකලයක් ගෙනදීමට මම අකැමැති වූවාය. ඔහු කිසියම් අනතුරක් සිදු කරගනු ඇතැයි සිතූ මව එම ඉල්ලීම ඉටු නොකර සිටියාය. එහෙත් මිතුරන්ගේ බයිසිකලයක් ඉල්ලා ඒවා පැදීමට ඔහු පුරුදුව සිටියේය. බයිසිකල් පැදීමට තිබූ ආශාව නිසා එක් මිතුරෙකුගේ නිවසට යන ඔහු තම මිතුරා සමග බයිසිකලයෙන් ගමන් යෑමට පුරුදු වූයේය එදා 1963 ජුලි 29 වැනිදාය. සිය මිතුරාගේ නිවසට ගිය ඔහු බයිසිකලය ඉල්ලාගෙන මිතුරාවද එයට නංවාගෙන පැද ගියේය නිවසේ සිට කි​ලෝමීටර් දහයක් පමණ වූ මාර්ගයේ ප්‍රබල වංගුවක් තිබිණි. එම වංගුවට පැමිණීමත් සමග ඉදිරියෙන් එන ට්‍රක් රථයක් ඔවුන්ට දක්නට ලැබිණි සිදුවන්නට යන අනතුර දුටු පසුපස අසුනේ සිටි මිතුරා ජීවිතය පරදුවට තබා සයිකලයෙන් පිටතට පැන්නේය. එහෙත් ඔහුගේ අතක් කැඩුණි ඔහුගේ ජීවිතය බේරුණේය.

වේගයෙන් පැමිණි ට්‍රක් රථය බයිසිකලයේ ගැටුනි. පැදගිය තරුණයාට දරුණු තුවාල සිදුවිය. ඔහු වහා රෝහල් ගත කැරිණි. බයිසිකලයටද දැඩි හානි සිදුවිය රෝහල් ගත කළ නමුත් තරුණයා ජීවත් වූයේ ස්වල්ප වේලාවකි. අධික ලෙස රුධිරය ගැලීමත් සිරුරට සිදුවී තිබූ තුවාල නිසාත් ඔහුගේ ම!රණ1ය සිදුවිය ඒ වන විට ඔහු 17 වැනි වියේ පසුවිය තම පුත්‍රයාට සිදුවූ අවාසනාවන්ත ඉරණම නිසා මාපියෝ සහ පවුලේ සොයුරු සොයුරියෝ දැඩි ලෙස කම්පාවට පත්වූහ විශේෂයෙන්ම ඔහුගේ මිතුරු කණ්ඩායමට එය අතිශය ශෝකජනක සිදුවීමක්ව තිබිණි ඔහුගේ අවමංගල්‍ය උත්සවයට පැමිණි මිතුරෝ රැසක් අවසන් ගෞරව දැක්වූහ නිවසේ ඥාතීන් ඔහුට සිටි මිතුරන් සංඛ්‍යාව දැනගනු ලැබුවේ ඔවුන්ගේ එම පැමිණීම නිසාය කඳු සහිත පෙදෙසක් වූ ඔහුගේ නිවස පිහිටා තිබුණේ කඳු මුදුනේ ඉහළ පෙදෙසේය කඳු පාමුල තවත් නිවාස කීපයක් පිහිටා තිබිණි. එම නිවෙස් වැසියෝද මෙම තරුණයාගේ අකල් ම!රණ1ය පිළිබඳව දැඩි ලෙස ශෝකයට පත්ව සිටියහ කාලය ගෙවී ගියේය එම නිවෙස්වලින් එක් නිවසක සිටි සුළු වෙළෙඳ ව්‍යාපාරයක් හිමිව සිටි යුවළකට පිරිමි දරුවෙකු ලැබිණි එම දරුවාට ඔවුහු රබී යනුවෙන් නම් තැබූහ බහ තෝරන වියට පත් වූ එම දරුවා යන්තම් වචන උච්චාරණය කිරීම ආරම්භ කළේය. වයස අවුරුදු දෙකහමාරක් පමණ විය.

පෙරභවය පිළිබඳව තිබූ මතක සටහන් හෙළි කරමින් එම දරුවා පෙරභව තොරතුරු අනාවරණය කරන්නට විය. ඔහු සිටි නිවස ඉදිරිපිට විශාල ගේට්ටුවක් තිබූ බවත් එම නිවස ඔහු සිටින නිවසට වඩා විශාල බවත් හෙළි කළේය අනතුරුව පෙරභව පියාගේ සහ මවගේ නම්ද හෙළි කරමින් එම මාපියන් සිටි නිවසට යාමට අවශ්‍ය බවත් ඔහු පැවසීය ඉන් නොනැවතුණු දරුවා ඔහුට එම නිවස පෙන්වීමට හැකි බවද කීය මාස කීපයක් ගතවන විට දරුවාගේ එම ඉල්ලීම දිනෙන් දින වැඩි වන්නට විය ඔහුට පෙර නිවසට යෑමට අවශ්‍ය බව කියමින් ඔහු හඬන්නට විය තම පුත්‍රයාගේ ප්‍රකාශය අනුව ඔහුගේ පෙර නිවස සහ දෙමාපියන් සොයා ගත හැකිද යන්න නිරීක්‍ෂණ කිරීමට මාපියෝ තීරණය කළහ ඒ අනුව වැඩිමහල් පුත්‍රයාද සමඟ ඔවුන් දරුවා රැගෙන එම නිවෙස් පිහිටි බැව් කියන පරිසරයට ගියහ. විශාල ගේට්ටුවක් සහිතව තිබූ නිවසක් සොයාගිය දරුවා නොබියව නිවසට ඇතුළු විය.

නිවසට පැමිණි අය කවුරුන්දැයි නිවැසියෝ දැන නොසිටියහ. නිවස තුළට පැමිණි දරුවා වෙත පැමිණි එහි සිටි කාන්තාවක් ‘ඔබ කව්ද?’ යැයි ප්‍රශ්න කළාය ක්ෂණිකව පිළිතුරු දුන් දරුවා නමක් ප්‍රකාශ කළේය. අනතුරුව නිවසේ සිටි මාපියන් සහ සොයුරන් කීප දෙනෙක්වද ඔහු හඳුනාගෙන නම කියා ඇමතුවේය ආගන්තුකයෙකු ලෙස නිවසට පැමිණි දරුවා සමඟ නිවස තුළට සහ නිවසට පිටතටත් එහි සිටි ඥාතීහු දරුවා කැටුව ගියහ එහිදී නිවසේ තිබූ මි!යගිය තරුණයා පරිහරණය කළ භාණ්ඩ එම දරුවා විසින් නිවැරදිව හඳුනා ගනු ලැබිණි පෙර භවයේදී සිදුවූ මෝටර් බයිසිකල් අනතුර පිළිබඳවත් නිවැරදිව හෙළි කළ ඔහු එදා එම සයිකලයේ ගමන් ගත් මිතුරාගේ නමත් අනාවරණය කළේ පෙරභව මාපියන් පුදුමයට පත් කරවමිනි අනතුර සිදුවූ ප්‍රදේශයේ තමන් අනතුරෙන් පසුව ඔහු රෝහල් ගත කළ බවත් පෙරභව මතකයෙන් එම දරුවා එදා අනාවරණය කළේ වයස අවුරුදු තුනේ පමණ සිටියදීය මෙම දරුවාගේ පුනර්භව සාධකය පිළිබඳව මහාචාර්ය ස්ටීවන්සන් ඇතුළු පර් යේෂකයෝ පූර්ණ විමර්ශනයක් සිදු කළහ. එහිදී දරුවා කළ ප්‍රකාශත් මිය ගිය තරුණයාගේ ජීවිත තොරතුරුත් දැඩි පර් යේෂණයක් පැවැත්වීය. එම පර් යේෂණ වාර්තාව අනුව පෙරභවය හෙළිකළ දරුවා අනාවරණය කළ කරුණු පනහකට අධික සංඛ්‍යාවක් ලිඛිතව සටහන් වී තිබේ. එයින් ප්‍රධානතම වැදගත් කරුණු කීපයක් මෙසේය.

 • නිවසේ සඳහන්ව තිබූ නම කීම
 • නිවස පිහිටි ප්‍රදේශය පැවසීම.
 • නිවස ඉදිරිපිට ගේට්ටුව හෙළිකිරීම
 • මවගේ නම ප්‍රකාශ කිරීම
 • පියාගේ නම පැවසීය.
 • සොයුරු සොයුරියන්ගේ නම් කීම
 • ඇසුරු කළ මිතුරන් කීපදෙනෙකුගේ නම් ප්‍රකාශ කිරීම.
 • බයිසිකලය පැදගෙන ගිය බැව් හෙළි කිරීම
 • එහි ගමන්ගත් මිතුරාගේ නම අනාවරණය කිරීම.
 • බයිසිකල් අනතුර සිදු වූ ගම් ප්‍රදේශය සහ පරිසරය හෙළි කිරීම
 • අනතුර සිදුකළ ට්‍රක් රථය ගැන නිවැරදිව හෙළි කිරීම
 • රෝහල් ගත කිරීමෙන් පසු ම!රණ1ය සිදුවූ අයුරු අනාවරණය කිරීම.
 • මෙම කරුණුවලට අමතරව එදා එම දරුවාගේ හඳුනාගැනීම් රැසක්ද.

දෙමාපියන් හඳුනා ගැනීම සහ ඥාතීන් ඇතුළු මිතුරන් කීප දෙනෙක්වද හඳුනා ගැනීම එයට ඇතුළත් වී තිබේ. මෙම සනාථවීම් සියල්ලටම වඩා අතිශය පුදුම උපදවන සිදුවීමක් මෙම පුනර්භව සාධකයේ දක්නට ඇත. එනම් පෙරභවය හෙළි කළ දරුවා ඊට වසර හතකට පමණ පසු එදා ඔහුගේ ම!රණ1ය සිදු කළ ට්‍රක් රථ රියැදුරා හඳුනා ගැනීමය එම දරුවා මහ මග ගමන් කරමින් සිටියදී දුටු ට්‍රක්රථ රියදුරා වෙත ගිය දරුවා එදා ට්‍රක් රථය පැදවූයේ ඔබ නේද යයි විමසීමය. ළමා වියේ සිටි දරුවා ඒ පිළිබඳව ට්‍රක් රථ රියැදුරාගෙන් විමසීම ගැන ඔහුද අතිශය පුදුමයට පත්වීය. එම හමුවීම ගැනද පර්යේෂණ වාර්තාවේ සඳහන් කර ඇත්තේ මෙසේය මේ අතර පෙර භවය හෙළිකළ දරුවා සහ මර,!ණයට පත් වූ තරුණයාගේ ජීවන චර්යාවන් පිළිබඳව විමර්ශනයක් කරනු ලැබීය. එහිදී පෙරභවය හෙළිකළ දරුවාගේ ප්‍රියතම ක්‍රීඩාව වී ඇත්තේ බයිසිකල් පැදීමය. ඔහු බයිසිකල්වලට අතිශය ප්‍රිය බවක් දක්වා ඇත මිය!ගිය තරුණයාද බයිසිකල්වලට දැඩි ආශාවක් දක්වා ඇති අතර මර,!ණයට පත් වූයේද බයිසිකල් අනතුරෙනි මිය!ගිය තරුණයා දඩයමට මහත් ආශාවක් දක්වා ඇත. පෙරභවය හෙළි කළ දරුවා තරුණ වයසට පත්වීමෙන් පසු ඔහු සතුන් දඩයම් කිරීමට මහත් ආශාවක් දක්වා තිබේ.

මිය!ගිය තරුණයා ඉතා හැඩ වැඩට කැමැත්තක් දැක්වූ තරුණයෙකු වූ අතර පෙරභවය හෙළි කළ දරුවා ද කුඩා කල සිට මෝස්තර ඇඳුම්වලට ප්‍රිය බවක් දක්වා තිබේ පෙරභවයේ ම!රණ1ය සිදු වූ අනතුර පිළිබඳ ඉතා පැහැදිලි අවබෝධයක් එම දරුවාට තිබූ බැව්ද පර් යේෂණයේදී අනාවරණය කර ගැනීමට හැකිවිය ඔහු ප්‍රකාශ කළ ආකාරය ඒ අයුරින්ම මහාචාර්ය ස්වීවන්සන්ගේ පර් යේෂණ වාර්තාවේ සඳහන්ව ඇත්තේ යනුවෙනි එය සනාථ කළ විමර්ශනය අනුව ට්‍රක් රථය විරුද්ධ දිසාවේ තිබී ඇති අතර අනතුර සිදුවන විටදී පාර හරස්වීම නිසා බයිසිකලය එහි ගැටීම සිදුවී ඇති බැව්ද තහවුරු වීය මෙම පුනර්භව පර් යේෂණය සිදු කරන ලද්දේ 1970 වසරේදී ලෙබනනයේදීය තිස්ස ජයවර්ධන