දරුවන්ට හැදෙන අලුත්ම රෝගය


0
928 shares

අන්ත­ර්ජාල ඇබ්බැහිය බහු­ලව දැක ගත හැකි වන්නේ නව යෞව­න­යන් අත­රය. මාන­සික රෝග වර්ගී­ක­ර­ණ­යේදී ‘අන්ත­ර්ජාල ඇබ්බැ­හි­ය’ නව රෝග­යක්. එසේ පැව­සුවේ රිජ්වේ ආර්යා ළමා රෝහලේ ළමා හා නව යොවුන් මනෝ වෛද්‍ය විශේ­ෂඥ අපේක්ෂා හේවා­ගී­ගන මහ­ත්මි­යයි.අධ්‍යා­ප­නික කට­යුතු සහ තොර­තුරු ගවේ­ෂ­ණය සඳහා දරු­වන් ප්‍රථ­ම­යෙන්ම අන්ත­ර්ජාල භාවි­තය පටන් ගන්නා අතර ඉන්ප­සුව නොදැ­නීම දිගින් දිග­ටම නිරත වීමෙන් එයට ඇබ්බැහි වීම සිදු වේ. බොහෝ වැඩි­හි­ටි­යන් ළද­රු­වන්ට ක්‍රීඩා කිරීම පිණිස සිය ජංගම දුර­ක­ත­නය ලබා දෙන බව පැවසූ මනෝ වෛද්‍ය විශේ­ෂඥ අපේක්ෂා හේවා­ගී­ගන, දරු­වන් මෙලො­වට බිහි වන්නේ අන්ත­ර්ජා­ලය සමඟ ක්‍රීඩා කිරී­මට නොව අනෙක් ළමයි සමඟ දුව පැන සාමූ­හි­කව ක්‍රීඩා කිරී­මට බව අව­ධා­ර­ණය කළාය.නව යොවුන් වියට එළ­ඹෙන විට මෙම දරු­වන්ට අන්ත­ර්ජා­ලය අත්‍ය­වශ්‍ය දෙයක් බවට පත් වේ. අධ්‍යා­ප­නය හා තොර­තුරු ගවේ­ෂ­ණය පසෙ­කලා විවේ­කය ගත කිරී­ම­ටත් ජීවි­තයේ ගැට­ලු­ව­ලට විස­ඳුම් සෙවී­ම­ටත් යම් යම් දේ මිල දී ගැනී­ම­ටත් ඔවුහු නැඹුරු වන්නේ අන්ත­ර්ජා­ල­ය­ටය. කෙටි­යෙන්ම කිව­හොත් පාරක් සොයා­ගැ­නී­මට, ප්‍රශ්න­ව­ලට පිළි­තුරු සොයා ගැනී­මට පවා ඔවුන් ක්ෂණි­කව අත තබන්නේ අන්තර් ජාල­ය­ටය.වර්ත­මා­නයේ විනෝද චාරි­කා­ව­කදී වුවද ගීත ගය­මින් අවට සිරි නර­ඹ­මින් විනෝද වන්නේ මැදි­වියේ අය මිස යෞව­න­යන් නොවේ. නව යොවුන් දරුවෝ ස්මාට් දුර­ක­ත­නය ඔස්සේ අන්ත­ර්ජා­ලයේ සැරි­ස­රති. ඔවුන්ගේ සුන්දර ලෝකය තිබෙන්නේ අන්ත­ර්ජා­ලය තුළ ය. ආහාර ගැනී­මේ­දීත් නින්දට යෑමේ­දීත් අන්ත­ර්ල­ජා­ලයේ සැරි­ස­රන දරුවන් ඊට ඇබ්බැහි වන්නේ ඔවුන් නොදැ­නී­මය. එම ඇබ්බැහි වීම නිසා ම මාන­සික පීඩ­නය, හිංස­නය, නින්ද ‍නැතිකම ඇති වී මාන­සික විශා­දය දක්වාම වර්ධ­නය වන බව මෙහිදී ඈ පෙන්වා දුන්නාය. අන්ත­ර්ජා­ලය නිසාම මාන­සික පීඩ­න­යට ලක්වන ඔවුහු අන්ත­ර්ජා­ලය අහිමි වීමෙන් ද දැඩි ලෙස මාන­සික පීඩා­වට, ව්‍යාකූ­ල­ත්ව­යට පත්වෙති.

අද යොවුන් වියේ පසු­වන දරු­වන් මුහු­ණු­පො­තට වැඩි කැමැ­ත්තක් නැත. ඔවුන්ගේ වැඩි කැමැත්ත තිබෙන්නේ ඉන්ස්ට­ර්ග්‍රෑම් සහ ට්විටර් ගිණු­ම්ව­ලට බව ද අනා­ව­ර­ණය වී ඇත.“මේ ප්‍රශ්න­යට ගොඩාක්ම හේතු වී තිබෙන්නේ අද වැඩි­හි­ටි­යන්ට අන්ත­ර්ජා­ලය පරි­හ­ර­ණය ගැන, ස්මාට් දුර­ක­තන භාවි­තය ගැන අව­බෝ­ධ­යක් නැති­කම. වැඩි­හි­ටි­යන් ඔවුන්ගේ පරි­ග­ණක, ස්මාට් දුර­ක­තන සකස් කර දෙන්න කියලා භාර දෙන්නේ දරු­වන්ට. අඩු වශ­යෙන් අම්මලා තාත්ත­ලාට තමුන්ගේ දරු­වන්ගේ මුහු­ණු­පොතේ ට්විටර් ගිණුමේ සාමා­ජි­ක­යෙකු වෙන්න පුළු­වන් නම් ඔවුන් මොන­වාද කියන්නේ කරන්නේ කියලා අව­බෝ­ධ­යක් ලබා ගන්න පුළු­වන්”.සිය දරු­වන්ගේ අධ්‍යා­ප­නයේ මූලික අඩි­තා­ලම දමන්නේ දෙම­වු­පි­යන්ය. අ, ආ, ඇ, ඈ කියා දෙන්නේ ‍මවුපි­යන්ය. දරු­වන්ට බයි­සි­කල් පදි­න්නට කියා දෙන්නේ පියා ය. මැහුම්- ගෙතුම්, ඉවුම් – පිහුම් කියා දෙන‍්නේ මවය. නොවැටී ගස් නඟින්න, වහ­ල­යට නඟින්න පුරුදු කරන්නේ පියාය. එහෙත් අමා­රුවේ නොවැටී අන්ත­ර්ජා­ලය පරි­හ­ර­ණය කිරී­මට උප­දෙස් දීමට කෙනකු නැත . අන්ත­ර්ජා­ලය නිසා යොවුන් දරු­වන් මාන­සික රෝගීන් බවට පත්වන්නේ එබැ­විනි. ආසි­යාවේ අන්ත­ර්ජාල ඇබ්බැහි වීමේ ව්‍යාප්තිය සලකා බැලී­මේ­දී‍ ­චී­නයේ 10.2%ක් වශ­යෙන් ද දකුණු කොරි­යාවේ 20.7%ක් වශ­යෙන්ද ජපා­නයේ 9.2%ක් වශ­යෙන් ද දැක්විය හැකිය.නව යොවුන් අව­ධිය ලෙස සැල­කෙන්නේ වයස අවු­රුදු 10-19ත් අතර කාල පරා­ස­යයි. වයස අවු­රදු 6 සිට 9 දක්වා අව­ධිය ළමා කාල­යට අයත් වන අතර වයස අවු­රුදු 15-24ත් අතර කාලය තරුණ අව­ධිය හෙවත් යොවුන් අව­ධිය ලෙස සැලකේ. මේ අනුව නව යොවුන් අව­ධිය යනු ළමා කාල­යත් තරුණ (යොවුන්) කාල­යත් අතර පව­තින සංක්‍රා­න්තික අව­ධි­යක් ලෙස සැල­කිය හැකිය. මෙම නව යොවුන් අව­ධි­යේදී සිදු­වන හෝමෝන ක්‍රියා­කා­රි­ත්වය නිසා කායික සහ මාන­සික වශ­යෙන් වෙන­ස්කම් සිදු වේ. ඉක්ම­නින්ම හැම­දෙ­යක්ම ග්‍රහ­ණය කර ගැනී­මට පෙල­ඹෙන නව යෞව­නයෝ, දඩ­බ්බර, කල­බ­ල­කාරි ස්වරූ­ප­යක් උසු­ලති. දෙම­වු­පි­යන්ට වැඩි­හි­ටි­යන්ට වඩා මිතුරු ඇසු­රට ප්‍රිය කරති. විරුද්ධ ලිංගි­ක­යන් කෙරෙහි ආක­ර්ෂ­ණය ඇති වේ.“නව යොවුන් වියට පිවි­සෙන දරු­වන් තුළ මෙවැනි ලක්ෂණ ඇති වීමට බල­පාන්නේ ඔවුන්ගේ ශරීර තුළ සිදු වන හෝමෝන ක්‍රියා­කා­රි­ත්වය. මේ වයසේ දරු­වන්ගේ මොළයේ පිටු­පස ඇති ආවේග පිළි­බඳ මධ්‍ය­ස්ථා­නය වයස අවු­රුදු 15 වන විට හොඳින් වර්ධ­නය වෙනවා. ඒත් මොළයේ ඉදි­රි­පස ඇති තීරණ ගැනීම පිළි­බඳ මධ්‍ය­ස්ථා­නය ඔවුන්ගේ වර්ධ­නය වෙමින් තිබෙන්නේ. ඒ නිසා ඔවුන් අව­දා­නම ගැන හිතන්නේ නැහැ. යොවුන් වියේ­දීත් මොළයේ පිටු­පස සිට ඉදි­රි­පස දක්වා සෛල­වල මය­ලීන් තැන්පත් වීම සිදු වෙනවා. මොළය සම්පූ­ර්ණ­යෙන්ම වර්ධ­නය වෙන්නේ වයස අවු­රුදු 25දී. ඒ නිසා නව යොවුන් දරු­වන්ට හැඟීම් පාල­නය කර­ගන්න අමා­රුයි. අපි ඔවුන්ගේ සැබෑ තත්ත්වය ජීව විද්‍යා­ත්ම­කව හඳු­නා­ගෙන ඔවුන් ගැන පැහැ­දිලි අව‍බෝ­ධ­යක් ලබා ගත යුතුයි.”

නව යොවුන් වියේ පසු­වන දරු­වන් මත්පැන්, මත්ද්‍රව්‍ය හා දුම්වැටි සඳහා යොමු වන්නේද මෙම තත්ත්වය නිසාය. මෙම දරුවෝ අත්හදා බැලීම් සඳහා පෙල­ඹෙති. ඒ නිසාම ඇතැම් විට ඔවුහු ලිංගික අත්දැ­කීම් ලබා­ගැ­නී­මට පවා ප්‍රිය කරති. යොවුන් වියේ ගැබ් ගැනීම් සහ අනා­ර­ක්ෂිත ගබ්සා­වන් මෙම දරු­වන් අතර දක්නට ලැබෙන්නේ එහි ප්‍රති­ඵ­ල­යක් වශ­යෙනි. මෙහි ඇති තවත් භයා­නක තත්ත්ව­යක් වන්නේ නව යෞව­න­යන් එච්.අයි.වී. වැනි සමා­ජ­රෝ­ග­ව­ලට පවා ගොදුරු වීමය. යොවුන් වියේ ගැබ් ගැනීම්, අනා­ර­ක්ෂිත ගබ්සා­වන් ඇතුළු ලිංගික හා ප්‍රජ­නන සෞඛ්‍ය ගැට­ලු­ව­ලට ඔ‍බේ යොවුන් දරු­දැ­රි­යන් භාජ­නය විය හැකි බව වැඩි­හි­ටි­යන් අව­බෝධ කර ගැනීම ඉතා වැද­ගත්ය.“අද දෙම­වු­පි­යන් හිතන්නේ දරු­වන්ගේ අධ්‍යා­ප­නය ගැන විත­රයි. ළම­යින්ට සෙල්ලම් කරන්න අව­ස්ථා­වක් දෙන්නේ නැහැ. ගෙදර අය එක්ක කතා කරන්න වෙලා­වක් නැහැ. ඉස්කෝලේ යනවා, ටියු­ෂන් යනවා තමයි. දෙම­වු­පි­යන් දරු­වන්ට දෙන මෙම පීඩ­නය නිසාම අද දරු­වන්ගේ 48% කට පමණ මාන­සික ආත­තිය. දරු­වන්ට අභි­යෝ­ග­යක් දිය යුත්තේ ඔවුන්ගේ දක්ෂතා අනුව. පන්තියේ අන්ති­මයා වෙන ළම­යාව පළ­මු­වැ­නියා කරන්න කියලා ළම­යාට ලොකු බරක් පට­වන එක වැර­දියි. ඒ දරු­වාගේ දක්ෂතා හඳු­නා­ගෙන ඒ අංශ­යෙන් යැවීම ඉතා­මත් වැද­ගත්. අද දෙම­වු­පි­යන් දරු­වන්ගේ සෞඛ්‍යය ගැන­වත් හිතන්නේ නැහැ. ක්ෂණික ආහාර, කෙටි­කෑම මොනවා හරි දිලා බඩ පුර­වලා ටියු­ෂන් යවන්න තමයි බලන්නේ. දෙම­වු­පි­යන්ගේ මේ වැර­දි­ව­ලින් මොකද වෙන්නේ.? දරු­වන්ට පාසල සහ නිවස කර­ද­ර­කාරි තැනක් වෙනවා. ඒ වගේම දිය­වැ­ඩි­යාව, ස්ථුල­තාව, රක්ත හීන­තාව, අධි­රු­ධිර පීඩ­නය වැනි රෝග­ව­ලට යොවුන් දරු­වන් ගොදුරු වෙනවා. දරු­වන් රෝගීන් වෙනවා.නව යොවුන් දරු­වන් කෙරෙහි වැඩි­හි­ටි­යන් මීට වඩා අව­ධා­න­යක් ‍යොමු කළ යුතුය. එය යහ­පත් සමා­ජ­යක් බිහි කිරී­ම­ටත් නිරෝගී පර­පු­රක් ඇති කිරී­ම­ටත් හේතු වනු ඇත. වෛද්‍ය අපේක්ෂා හේවා­ගී­ගන අව­ධා­ර­ණය කරන්නේ පවුල තුළ මාධ්‍ය සැල­සු­මක් ඇති කිරී­මෙන් නව යොවුන් දරු­වන් ගොදුරු වන උව­දු­රු­ව­ලින් ඔවුන් ගලවා ගත හැකි බවය. එනම් කෑම කන වේලා­වේදී රූප­වා­හි­නිය සහ ජංගම දුර­ක­ත­න­යට නිවාඩු දී පවු­ලක් වශ­යෙන් සාමා­ජි­ක­යන් සියලු දෙනා එකතු වී ආහාර ගැනීම ඉතා වැද­ගත් බවය. එයින් දරු­වන් සහ දෙම­වු­පි­යන් අතර සම්බ­න්ධතා ඇති වේ. ඔවුන්ගේ ප්‍රශ්න හඳුනා ගත හැකි වේ. ඔවුන්ට දෙම­වු­පි­යන්ගේ ආද­රය සහ රැක­ව­ර­ණය හිමි වන බවට විශ්වා­ස­යක් ඇති‍ වේ. නව තාක්ෂ­ණය සමඟ ඉදි­රි­යට යන යොවුන් දරු­දැ­රි­යන් යහ­පත් ආකා­ර­යට සමා­ජ­ගත කිරීමේ වග­කීම වැඩි­හි­ටි­යන් විසින් බුද්ධි­මත්ව තේරුම් ගැනීමේ කාලය දැන් එළැඹී තිබේ.


Like it? Share with your friends!

0
928 shares
admin

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format