“බාවා” යන නම ශ්‍රිලංකාවට නුහුරු නමක් නෙවෙයි. ඒ කීර්තිමත් ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පියෙක් වන ජෙෆ්රි බාවා නිසාය. ජෙෆ්රි බාවා ගේ සොහොයුරු බෙවිස් බාවා ද ජෙෆ්රි බාවා හා සමානවම ගෘහනිර්මාණ ශිල්පයේ අති දක්ෂයෙකි. ජෙෆ්රි බාවා මෙන් රැකියාව විදිහට ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පයේ නොයෙදුනද බෙවිස් බවා ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පයේ අති දක්ෂයෙක් බවට අදටද පවතින සාක්ෂි තියෙනවා.එම සාක්ෂිය පිළිබඳ කාථා කරන්න කළින් අපි “බාවා” වරුන්ගේ කථාව දැනගනිමු.“වරක් ප්‍රංශයේ ධනවත් සංචාරක පිරිසක් රැගත් යාත්‍රාවක් ගාල්ල කොටුව හරහා යාත්‍රා කරමින් තිබිණි. එයින් බැසගත් පිරිසක් නගරයේ සිරි නැරඹූහ. ඒ අතර සුන්දර තරුණියක් ද සිටියා ය. අද මෙන්ම එදා ද ගාලු කොටුවේ සංචාරක වෙළෙන්දෝ සිටියහ. මැණික් මෙන් පෙන්වා ඔවුන් සංචාරකයන්ට වීදුරු බෝල විකිණූහ.අහමදු බාවා නම් නීතිඥ මහතකු අවන්හලක කෝරිඩෝවක වාඩිවී විවේක සුවය විඳිමින් සිටියේය. ඔහු මේ සියල්ල දුටුවේය.මේ සුන්දර තරුණිය ද වීදුරු බෝල මිලදී ගැනීමට සූදානම් වෙද්දී බාවා මහතා එය වළක්වමින් වෙළෙඳුන්ට බැනවැදිනි. තරුණිය හා බාවා මහතාගේ හදවත් බැඳී ගියේ ඒ හඳුනා ගැනීමෙනි.යාත්‍රාව පිටත්ව යාමට ළං විය. එහෙත් ඔවුනොවුන්ට වෙන්ව යාමට නොහැකි විය. තරුණිය ඔහු සමඟ මෙහි නැවැතුණාය. යාත්‍රාවේ ඥාතීහු දුක්මුසුව ඇගෙන් සමුගෙන ප්‍රංශය බලා යාත්‍රා කළහ. අහමදු බාවා හා එම ප්‍රංශ යුවතියගේ දරුවන් වූයේ විලියම් බෙන්ජමින් හා තවත් අයෙකි. පස්සේ කාලෙක කීර්තිමත් නීතිඥයෙක් වු බෙන්ජමින්ගේ සහ ඔහුගේ බිරිඳ මේතාට දාව උපත ලැබු දරුවන් වූයේ බෙවිස් හා ජෙෆ්රිය.”ජෙෆ්රි බාවා ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පයට උනනදුවක් දැක්වු අතර බෙවිස් බාවා ශ්‍රී ලංකා යුද හමුදාවේ පාබල හමුදාවේ මේජර්වරයකු විය.සෝල්බරි සාමිවරයාගේ හා හෙන්රි මුවර් මන්ක් යන ඉංගී‍්‍රසි ආණ්ඩුකාරවරයින්ගේ පරිවාර නිලධාරියා ලෙස කටයුතු කළේ ඔහු තුළ වූ තේජවන්ත හා සුවිශේෂි පෙනුම නිසාය.බෙවිස් බාවා 1929 වසරේදී හමුදා නිලධාරියකු ලෙස හමුදාවට එක්වූවේය. මේ හමුදා සේවය වෙනුවෙන් ඔහු වැටුපක් ද නොගත් බව කියවෙනවා. මොකද ඔහුට ඕනෑ තරම් මුදල් තිබුනු නිසා ඔහු රැකියාවෙන් වැටුප නොගත් හමුදා නිලධාරියෙක් විදිහට ප්‍රසිද්ධයි. ස්වභාවධර්මයේ කිසියම් සැලසුමක් අනුව ඔහු ඉතා උසැති තරුණයකු වීම නිසා ඔහු වඩාත් සුවිශේෂ විය. ඔහු අවුරුදු 12 ක් වයසැතිවෙද්දී අඩි 6 අඟල් 4 ක් උසැති පාසල් දරුවකු විය. අන්තිමේ දී මේ උස යාම ඔහුට ද මහා වදයක් වූයේය.

”අන්න පොල් ගහක් ඇවිදිනවෝ” කොළඹ රාජකීය විද්‍යාලයේ අකුරු කරද්දී පාසල් මිතුරෝ ඔහුට විහිළු තහලු කළේ ඔහුගේ අසාමාන්‍ය උස නිසාය. කෙසේ වුද ඔහු රූපශ්‍රීයෙන් මුල් තැනක සිටියේය.මේ උස කඩවසම් තරුණයාට දිනක් වංශවත් තරුණියක් මුණ ගැසුනු අතර ඔහු ඇය හා ප්‍රේමයෙන් බැඳී සිටි බව කියවෙනවා. නමුත් හදිසියේම ඇය හැර යාම නිසා සිත් තැවුලට පත් ඔහු හමුදා සේවයෙන් පවා ඉවත් වෙනවා. පසුව හුදකලාව කලාවක් කරගනිමින් අළුත්ගම වත්තට ඇවිල්ලා තියෙන්නේ ජීවිතය අළුතින් පටං ගන්නට බව කියවෙනවා.මේ අතර ඔහුගේ අසාමාන්‍ය උස හා ගලපා මිනිසුන් කිව් කථාද බොහොමයක් විය.“බෙවිස්ට කසාද බඳින්න තහනම් කරලා. ඔහු විවාහ වූ කාන්තාවන් දෙදෙනකුම මංගල යහනේ දී මිය ගියාලු. ඔහු අසාමාන්‍ය පුරුෂයෙක් ලු.” මේ සියලු කථා වලින් හිත රිද්දා ගත් බෙවිස් බවා තම පවුලට අයත් බේරුවල කාලවිල ගමේ හොඳම ඉඩම තෝරාගෙන එහි නිවසක් ඉදි කළේය. නිවසක් පමණක් නොව සිය හුදකලාව කලාවෙන් ගෙවා දැමීමට සිතූ ඔහු අපුරු උද්‍යානයක්ද නිර්මාණය කළේය. විවිධ කලා නිර්මාණ රැසක් උද්‍යානයේ තැනින් තැන පිහිටවු බෙවිස් මේ නිර්මාණ විඳිමින් හුදකලාව සතුටක් බවට පත්කර ගන්නට උත්සහ දන්නට ඇති බව ඒ උයනට යන්නෙකුට සිතෙයි.තම මැදුරේ සහ උද්‍යානයේ සියලු මූර්ති හා චිත්‍ර සියල්ල ඉදිවුණේ මේ සොඳුරු මිනිසා අතිනි. කොයිතරම් මනරම් වුවද ගැහැණු රූප වලට පවා ඔහු වෛර කරන්නට ඇති. මන්ද මෙතරම් මනරම් පරිසරයක් වුවත් එහි දක්නට ඇති එකම ගැහැනු රුව වූයේ තම ආදරණීය මවගේ රුව පමණක් වීමෙන් එය පැහැදිලිය..කළුතර මතුගම පාරේ අලුත්ගම ලංකාවේ 3 වැනි විශාලතම මල් උයන ලෙස “බ්‍රීෆ් උයන” බිහිවූයේ මේ සුවිසල් මිනිසා තුළ සැඟව සිටි සංවේදී කලාකරුවා විසිනි.ජීවිතය පුරාවට හුදකලාව අත්වින්ද මේ සුන්දර මිනිසා ජීවිතයේ අවසන් කාලයේ තමන් පණ මෙන රැක්ක මේ මල් උයන සහ අනිකුත් ඉඩකඩම් සිය සේවක පිරිස අත්ර බෙදාදුන්නේය.”මට පරම්පරාවක් නැහැ. මට බිරිඳක් නැහැ. ඉතින් මේ දේපළ මට මොකටද. දැන් මගේ ජීවිතයට අස්වැසුමක් ලැබුණා. අද ඔවුන් සතුටින් ජීවත්වෙන නිසා.”1992 සැප්තැම්බර් 08 වැනි දින බෙවිස් බාවා නම් සුපතළ මේ පරාර්ථකාමී මිනිසා තමන්ගේ කලාකාමී හදවත “බ්‍රීෆ් උයන” ලෙස ඉතිරි කරමින් තම 84 ජීවිතයෙන් සමුගත්තා. මෙරට කෘතහස්ත ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පියකු වූ ජෙෆ්රි බාවා නම් එකම සොයුරා ද පසු කලෙක මිය ගියේය. ඔවුන් දෙදෙනාම අවිවාහකව දිවි ගෙවා මිය ගියේ අසහාය නිර්මාණ ශිල්පී පරපුරකට අවසන් තිත තබාය.පරිසරය හා බැඳී සොබාදහම තුළම තම භෂ්මාවශේෂ තැන්පත් කර තැබීමට ඔහු ආශා කළේය. බ්‍රිෆ් උයනේ සුවිසල් ඇහැල ගසක් යට තම අවසන් භෂ්මාවශේෂ තැන්පත් කිරීමට ඔහු ජීවත්ව සිටියදීම තෝරා ගත්තේය. “බ්‍රිෆ් උයන” තවමත් තම ආදරණීයයාගේ සෙනෙහසේ නාමයෙන් නිහඬවම තම අතු පතර විහිදා පවන් සලන්නේය.අදට ද “බෙවිස් බාවා “ගේ මන්දිරය හා උද්‍යානය ඔබ වෙනුවෙන් විවෘතව පවතියි.ඔහුගේ හුදකලාව විඳගන්න ඔබටත් එහි යන්න පුළුවන්. කොළඹ ඉදලා හයිවේ එකේ යනවා නම් වැලිපැන්නෙන් එළියට ගිහින් අලුත්ගම දර්ගා නගරය පහුකරලා ගිහිං අළුත්ගම මතුගම යටදොළ පාරෙන් ගිහින් මේ උද්‍යානයට යන්න පුළුවන්.විවේකී ඉරිදා දවසක නිවාඩු දවසක ගිහිං බලන්න වටින තැනක්.හැබැයි යන්න කලිං ප්‍රවේශ පත්‍ර ගන්න ඕන. ඒ ගැන විස්තර 0345 676 298 කියන දුරකථන අංකයෙන් දැනගන්න පුළුවන්.එක් කෙනෙක් සඳහා රු.300ක ප්‍රවේශ පත්‍රයක් ගන්න ඕන.